Log ind / Opret

Laugenes Opvisning 2017 kl. 15.30 - Håndværk - mode - kreativitet

07 nov 2017 kl. 15:30 - 17:30

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København


Skrædderlauget inviterer til en eftermiddag i perfektionismens tegn. Det sker ved Laugenes Opvisning den 7. november, hvor danskerne får en unik mulighed for at komme tæt på et fornemt udvalg af dansk beklædningshåndværk og smykkekunst.

Laugenes Opvisning skal være med til at sætte fokus på de kvaliteter, der ligger i individuelt design og solidt håndværk. Her vil buntmagerne, skræddere, modister, guldsmede og frisører vise, det de er bedst til – nemlig individuelt designet, tilskåret, tilrettet og syet tøj, pelsværk, specielt formede hatte og håndlavede smykker. Danmark har en enestående håndværkstraditioner, men branchen er udfordret.


Økonomi- og Indenrigsministerminister Margrethe Vestager sagde i sin tale ved Laugenes opvisning 2012:

- Glemmebogen har taget meget, den skal ikke tage det gode håndværk. Jeg er ikke i tvivl om, at en opvisning som den vi skal se i dag er en brik til løsningen af udfordringen. For opvisningen er kommunikation. God kommunikation.

Bliv klogere på fem kreative håndværk og deres betydning anno 2017, hvor globalisering udfordrer, inspirerer og udvikler de gamle håndværkstraditioner og den etablerede faglighed. Fire toneangivende kreative håndværksfag indbyder til en demonstration af, hvad fagene kan præstere.

Efter opvisningerne vil det være muligt i de tilstødende saloner at komme tæt på de håndværk, der vises på podiet, og at tale med skaberne bag værkerne.

Se showet med følgende kreative kræfter:

BUNTMAGERLAUGET
Nels Erichsen, Store Kongensgade 48, 1264 København K, www.nelserichsen.dkPia Christensen, Gothersgade 54 Baghuset 2. sal, 1123 København K, www.pia-christensen.dk

GULDSMEDELAUGET
Karin Castens, Castens Enchanted Jewellery, Holbergsgade 19 a, 1057 København K, www.castens.com
Krebs.Hyllested, Nikolaj Plads 5, 1067 København K, www.krebshyllested.dk
Mads Heindorf, Mads Heindorf Jewellery, Gothersgade 105, 1123 København, www.madsheindorf.dk
Malene Helweg-Larsen, Guldbergsgade 7b, 2200 København N, www.malene-helweg-larsen.dk
Pernille Schou-Elsass, Elsass Jewelry, Kronprinsessgade 34B, 1306 København K, www.elsassjewelry.dk

KOPENHAGEN FUR
Kopenhagen Studio, KiCK, Fredericiagade 21, 1310 København K, www.kopenhagenfur.com

MODIST
Danske Modister og Hattemagere, www.danskemodister.dk

SADELMAGER- OG TAPETSERERLAUGET I KØBENHAVN
Karina Sørensen, www.leathergoods.dk & Jeppe Dencker, Dahlman 1807

SKRÆDDERLAUGET
Ane Rønne, Oryé Couture, aneroenne@hotmail.com
Birgitte Thaulow, Birgitte Thaulow kjoleskrædderi, Sundholmsvej 46, 2300 København S, www.birgittethaulow.dk
Gry Hesbjerg, KostumeSkrædderiet, Orupvej 8, Hvalsø
Hanne Kohlmets, Tordenskjoldsgade 14, 1055 København K, www.hannekohlmets.dk
Johnny Alexander Wichmann & Jan Michael Strømberg, Wichmann Couture, Amager Boulevard 131, 2300 København S, www.wichmanncouture.dk
Kathrine Bremerskov Kaysen, Kaysen Couture, Frederiksberg Allé 52, 1820 Frederiskberg Allé 52, www.kaysencouture.dk
Karina Mott, Mott skrædderi, Århusgade 8, 2100 København Ø, www.mott.dk
Kristina Thilen, Nørre Søgade 19, st.th., 1370 København K
Magnus Tougaard & Mette Kibsgaard, Det Kongelige Teater, August Bournonvilles Passage 2-8, 1055 København K
Oliver Häberli, Maglekildevej 18, 1853 Frederiksberg C, www.oliverhaeberli.dk
Troels Uldall, Troels Uldall Copenhagen, Nordborggade 9, 2100 København Ø, www.troelsuldall.dk

SKOLER
EUC SYD beklædning, EUC Syd, Hilmar Finsens Gade 18, 6400 Sønderborg, www.eucsyd.dk
Maria Lykke Svane, mariasvane@outlook.com & Anne-Sophie B. Domaiski, Fie-bd@hotmail.com
Fashion Design Akademiet, Nørregade 7C, 1. sal, 1165 København K, www.fashiondesignakademiet.dk, Linea Grundahl Ottesen
NEXT, beklædning, Vejlebrovej 45-65, 2635 Ishøj, www.cphwest.dk
NEXT, Frisørskolen, Glentevej 61, 2400 København NV, Nicoline Trøjborg Christensen & Mikki Jakobsen
Tekstilformidleruddannelsen, Professionshøjskolen UCC, Campus Carlsberg, Tekstilformidleruddannelsen, Humletorvet 3, 1799 København V, Stine Brandt, stine-brandt@hotmail.com

Billet

Salg lukket


STÅPLADS

Salg lukket


Billet

Salg lukket