25 års jubilæumssmagning
25 års jubilæumssmagning
Fra DKK 200,00
Sted
Dato
Tags
Beskrivelse
I år er det 25 år siden, at Niche Vine så dagens lys, og det markerer vi med en Jubilæums Vinfestival lørdag den 1. juni i Vandværket, 2400 København NV.
Vi har inviteret vinbønder fra hele vores portefølje til København, og der kommer mellem 40 og 50 fra Frankrig, Italien, Spanien, Tyskland, Grækenland, Ungarn og Slovakiet. Et bredt mix af klassiske vingårde, vilde naturvinsbønder, verdensstjerner, opkomlinge, kendte og ukendte. Vinbønder som vil skænke i omegnen af 200 forskellige vine. Vi vil løbende offentliggøre navne på vinbønderne på instagram og opdatere listen på Billetto.
Smagningen er delt op i to “heats” - kl. 11-14 og kl. 15-18. De to “heats” sikrer, at der ikke opstår propper og kødannelse, så du får mest muligt ud af din tid. Hvert heat koster kr. 200,- (+gebyr). For de kr. 200,- kan du smage godt 200 forskellige vine.
Men vinfestivalen er ikke kun en smagning. Det er også en mulighed for at købe en masse vine med store Festival-rabatter på dagen. Og får du lyst til at smage andet end vin, så serverer Fangst nordisk fisk- og skaldyrstapas i deres Fangst-Bar.
Det er også muligt at købe en grøn persisk frokostanretning fra Sanaz Zardosht (Noosh). For at undgå udsolgt, så anbefaler vi, at man tilkøber frokosten på Billetto, samtidig med billetten.
- 40-50 vinbønder fra hele Europa
- Seacuterie fra Fangst
- Persisk mad fra Sanaz
- Vinbar
- Store rabatter på vine smagt på dagen
- Generelt god stemning
Foreløbig liste over deltagende vinbønder:
Foradori (Trentino)
le Ragnaie (Montalcino)
Chateau de Montfaucon (Rhône)
Barta (Tokaj - Ungarn)
Filep (Ungarn)
Vincent Caillé (Muscadet - Loire)
Catherine Bernard (Languedoc)
La Grange aux Belles (Anjou - Loire)
Mamaruta (Fitou – Languedoc)
Axelle Marchard de Gramont (Nuits Saint Georges – Bourgogne)
Jean-Luc Burguet (Gevrey Chambertin – Bourgogne)
Chateau Barouillet (Bergerac)
Mas du Dragon de Pierre (Côtes Catalanes)
Marie Thibault (Azay le Rideau – Loire)
Kamara (Thessaloniki – Grækenland)
Bianka & Daniel Schmitt (Rheinhessen)
Slobodne (Slovakiet)
Alberto Oggero (Piemonte)
Huber-Verdereau (Volnay – Bourgogne)
Meierer (Mosel)
Pruneto (Chianti Classico)
Cascina delle Rose (Barbaresco)
Case Corini (Piemonte)
Charpentier (Champagne)
Christophe (Chablis)
Olivier Pithon (Côtes Catalanes)
La Realtiere (Aix en Provence)
Roland Schmitt (Alsace)
Laurent Barth (Alsace)
Schoech (Alsace)
Zarate (Rias Baixas)
Kraemer (Franken)
Cian Cianin (Cinque Terre)
Angol d’Amig (Emilia Romagna)
La Maliosa (Maremma – Toscana)
Cantina Margò (Umbrien)
Cascina Gasparda (Piemonte)
1701 (Franciacorta)
Debit d’Ivresse (Côtes Catalanes)
Philippe Chatillon (Jura)
Thiebault Ducroux (Beaujolais)
Andrea Cervini (Emilia Romagna)
Daniele Piccinin (Veneto)
Elkjær-Amiel (Rhône)
Steinmühle (Rheinhessen)
Camin Larredya (Jurancon)
Dominique Andiran (Gascogne)
Ratte (Jura)
Der bliver løbende tilføjet nye vinbønder, efterhånden som flere bekræfter deres deltagelse.
Omvendt er ingen herre over vejret og vi arbejder med små vinbønder, så afbud kan forekomme, hvis f.eks. vejret pludselig kræver deres tilstedeværelse i vinmarken.
Arrangør
Lokation
Vandværket, Rabarbervej 2, 2400 København
FAQ
-
Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?
Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?
De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?
Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .
-
Hvor finder jeg linket til et online event?
På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .
-
Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?
Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .
25 års jubilæumssmagning
Fra DKK 200,00