Spring til hovedindhold

Alex Riel - Foredrag: Vores to sind: diktatoren og demokraten

Alex Riel - Foredrag: Vores to sind: diktatoren og demokraten

Fra DKK 150,00

Sted

Dato

04 mar 2026 kl. 19:00 - 20:30
Billetto Peace of Mind
Du kan trygt booke hos os: Billetto garanterer refundering via tilbagebetaling for aflyste events. Læs mere
Accepterede betalingsmetoder:

Beskrivelse

I menneskers sind udspiller der sig et drama, som er helt centralt i vores udvikling. Det er konflikten mellem vores indre diktator og vores indre demokrat, hvilket også afspejler sig i konflikterne mellem samfundene uden i verden.

Dette indre drama, som udspiller sig dagligt i vores sind, består af seks "skuespillere": tre forskellige diktatorer og tre forskellige demokrater, som repræsenterer forskellige værdier, følelser og tænkemåder. Diktatorerne forbliver dog ofte ubevidste og dermed forhindrer de vores personlige og spirituelle udvikling.

Der er således tale om en udviklingsmodel af mennesket, hvormed man kan forstå sit eget indre 'teater' og blive bedre til at indleve sig i andres.

Begreberne baserer sig på omfattende forskning i voksnes udviklingspsykologi.

Vi vil på denne aften anvende denne beskrivelse af menneskets udvikling til bedre at forstå, hvad personlig psykologisk udvikling handler om og hvad spirituel udvikling handler om, hvormed man kan arbejde med på denne proces og blive den bedste version af sig selv.

Der vil blive anvist metoder som man kan arbejde videre med i forhold til personlig og spirituel udvikling, samt i relationer til andre mennesker.

Indholdet baserer sig på Alex Riels nye bog: Bevidstheden er kilden til alt (2026).

Billetbestilling på www.billetto.dk (gebyr 13 kr.)

Medlemmer får refunderet det ½ af billetprisen ved fremvisning af betalt medlemskort. Billetsalget starter 15. november 2025 kl. 08.00

Alex Riel, Cand. Mag. i filosofi, forfatter og kursusleder

metamening@gmail.com

www.alexriel.com

Arrangør

Med rødder i det spiritistiske er Lyset en spirituel forening, hvis formål er at hjælpe mennesker til udvikling og indsigt. Gennem demonstrationer, foredrag, udviklingsgrupper, cirkler og klarsyn m.m. ønsker vi at give mennesker en positiv livsindstilling at leve og dø på.

Alt arbejde i regi af foreningen Lyset foregår i respekt for en grundlæggende overbevisning om det guddommeliges eksistens i alt.

Overordnet tror vi på, at det centrale i vor hele eksistens ikke er kroppen, men er sjælen/ånden.
Vi tror, at dette sjælelige/åndelige "jeg" forlader den fysiske krop, når kroppen dør, og derefter lever videre som sjæl/ånd/energi i den store kosmiske bevidsthed.
Og vi tror, at nogle mennesker (medier i alt fald) har evnen til at kanalisere en kontakt fra den åndelige verden til vor fysiske verden. Dog er det den åndelige verden, der vælger hvilke afdøde, der kommer til mediet.

Idet det her skal understreges, at mennesker med enhver form for religiøs opfattelse er velkomne i Lysets Hus, er det os samtidig magtpåliggende at understrege, at vor opfattelse af det guddommelige læner sig meget op ad, hvordan først den indiske politiker og folkeleder Mahatma Gandhi og siden Tibets buddhistiske overhoved Dalai Lama har udtrykt ideen om "alle religioners ligeberettigelse".

Alt i foreningen foregår på frivillig basis. Vi modtager gerne gode ideer og frivillig arbejdskraft, for det er kun i fællesskab, vi kan få tingene til at ske og aktiviteterne i huset til at udvikle sig.

Lokation

Lysets Hus, Posthussmøgen 11c, 8000 Aarhus

FAQ

  • Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?

    Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .

  • Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?

    De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .

  • Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?

    Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .

  • Hvor finder jeg linket til et online event?

    På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .

  • Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?

    Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .

Alex Riel - Foredrag: Vores to sind: diktatoren og demokraten

Find billetter

Genbesøg events

Nærliggende events

Events du ville elske

Andre events fra arrangøren

Events fra samme kategori


  • Arrangerer du events?

    Billetto er platformen for dig, der ønsker at sælge flere billetter og samtidig spare tid på billetadministration.