Spring til hovedindhold
Event afsluttet - Gik du glip af denne event? Se disse spændende events i stedet! Er du her for detaljer om det tidligere event, bare scroll ned.

Indlæser.....

 
 

Andre events fra arrangøren

Genbesøg events

Indlæser.....

 
 

Indlæser.....

 
 

Events du ville elske

Indlæser.....

 
 

Nærliggende events

  • Arrangerer du events?

    Billetto er platformen for dig, der ønsker at sælge flere billetter og samtidig spare tid på billetadministration.

  • Anbragt som 10-årig – om at være kastebold i systemet

    Benyt kulturpas
    Afholdt event

    Anbragt som 10-årig – om at være kastebold i systemet

    Fra DKK 105,00

    Sted

    Dato

    02 jul 2017 kl. 12:00 - 14:00
    Billetto Peace of Mind
    Du kan trygt booke hos os: Billetto garanterer refundering via tilbagebetaling for aflyste events. Læs mere
    Accepterede betalingsmetoder:

    Beskrivelse

    Som 10-årig blev Rene Lykkestrand Petersen anbragt på en institution for første gang. Hans forældre var blevet skilt og det var ham selv, der lavede opkaldet og fortalte de sociale myndigheder, at han ikke kunne bo hjemme længere. Det blev starten på et ungdomsliv fyldt med skiftende adresser, afbrudt skolegang, psykiatriske indlæggelser og periodevis hjemløshed. I alt 31 forskellige adresser har han boet på i hans 30-årige liv og René kender om nogen til livet som barn og ung i kommunens varetægt.

    Som 18-årig blev han overladt til sig selv og prøvede kræfter med livet i egen lejlighed i et halvt års tid - inden han måtte give op. Han blev i stedet sofasurfer og overnattede på skift hos venner og bekendte, havde i en periode et alt for stort forbrug af sovepiller og oplevede her hvor svært det er at få den rette hjælp som ung og boligløs.

    Hør Renes gribende beretning om hvordan det er at få trukket tæppet væk under sig som 10-årig og forsøge at finde sin vej gennem et ungdomsliv præget af mangel på stabilitet, retning og samarbejde i mellem de kommunale instanser, der har ansvaret for at hjælpe.

    Rene bor i dag i sin egen lejlighed på 3. år og er i gang med at færdiggøre sin uddannelse som social- og sundhedshjælper. Han arbejder samtidig som byvandringsguide og foredragsholder og har flere gange deltaget i debatter omkring hjemløshed blandt unge.

    Vær opmærksom på dette er en byvandring. hav derfor tøj på til vejret.

    Lokation

    Mødes foran Kofoeds skole, Nyrnberggade 1, 2300 København

    FAQ

    • Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?

      Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?

      De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?

      Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .

    • Hvor finder jeg linket til et online event?

      På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .

    • Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?

      Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .

    Afholdt event

    Anbragt som 10-årig – om at være kastebold i systemet