Årsmøde: Tjek på turismen
Årsmøde: Tjek på turismen
Sted
Dato
Beskrivelse
✨ Kom med til "Tjek på turismen" – og få fingeren på pulsen! ✨
Hvordan ser fremtiden ud for turismen i Stevns? Til dette arrangement får du et unikt indblik i, hvad Visit Sydsjælland & Møn, Stevns Kommune, Stevns Erhverv og Stevns Klint Verdensarvkontor arbejder på lige nu – og hvad der er på vej i 2026.
Det bliver ikke kun oplæg og planer fra scenen. Du får også selv ordet: stil spørgsmål, del dine erfaringer og vær med til at præge dialogen om, hvordan vi sammen kan skabe stærkere rammer for turismen i Stevns.
👉 Arrangementet er åbent for alle med interesse for turisme og lokal udvikling – uanset om du er virksomhedsejer, frivillig, forening eller bare nysgerrig på, hvad der rører sig.
Dagens program for "Tjek på turismen"
15:00 – 15:30
Dørene åbnes – start eftermiddagen med en kop kaffe, hils på kollegaerne i branchen og find en god plads.
15:30 – 16:30
Fælles velkomst. Derefter tager vi på en tour de force gennem turismen i Stevns:
-
Stevns Erhverv (Udvikling af det kommercielle oplevelseserhverv i Stevns)
-
Stevns Kommune (Udvikling af Stevns som turistdestination)
Stevns Klint Verdensarvkontor (Stevns Klint Partnerprogram)
- Stevns Turisforening (Lokal oplevelsespulje og udviklingsprojekter)
- Visit Sydsjælland og Møn (Markedsføring af Stevns nationalt og internationalt)
Hver organisation deler, hvordan de arbejder med turismeudvikling lige nu - og giver et smugkig på efterår/vinter 2025 og ind i foråret 2026.
16:30 – 17:00
Pause & networking – tid til at vende input, udveksle visitkort og skabe nye forbindelser.
17:00 – 17:45
Åbent forum: Vidensdeling og spørgsmål. Her er det din tur til at komme på banen – stil skarpe spørgsmål, del erfaringer og giv dine perspektiver.
17:45 – 18:00
Opsamling og afrunding – vi samler op på dagens vigtigste pointer, inden vi siger tak for i dag.
Detaljer:
Ved spørgsmål kontakt da Cathleen Diana Pedersen, turismekonsulent hos Stevns Erhverv, på cathleen@stevnserhverv.dk.
Der serveres kaffe, kage og frugt under arrangementet.
FOTO: Visit Sydsjælland & Møn
Arrangør
Lokation
Tinghuset, i Tingsalen, Algade 8, 4660 Store Heddinge
FAQ
-
Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?
Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?
De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?
Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .
-
Hvor finder jeg linket til et online event?
På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .
-
Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?
Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .
Årsmøde: Tjek på turismen
Fra Gratis