Byvandring med Gadens Stemmer - Indre by med Steen (kl.11-12.30)
Byvandring med Gadens Stemmer - Indre by med Steen (kl.11-12.30)
Sted
Dato
Beskrivelse
Mit navn er Steen. Jeg har arbejdet normalt stort set hele mit liv, men er endt på gaden som pensionist og har derfor været langt nede. Heldigvis er jeg kommet videre med mit liv blandt andet takket være Projekt Udenfor, så jeg nu kan fortælle om livet og mine oplevelser på gaden og forhåbentlig derved øge forståelsen for de hjemløses situation og fortælle, at hvis omstændighederne er rigtig uheldige ja, så kan det faktisk ske for alle.
På min tur vil jeg fortælle om hjemløse-livet, som det var for mig, og jeg vil vise nogle af mine opholdssteder samt fortælle om nogle af de ting, der skete dér, og hvordan kontakten var med andre mennesker. Vi starter i HC Ørstedsparken og kommer bl.a. forbi Nansensgade og Rundetårn.
Kunderne siger:
I dag var jeg og 10 af mine kollegaer på rundtur med Steen i indre by. Det var meget spændende at høre Steen fortælle sin historie, vise os rundt til udvalgte steder og fortælle om de hjemløses liv. Det gav os alle stof til eftertanke og var grobund for en rigtig god snak om hjemløse og deres situation samt hvordan man evt. kan hjælpe. 1000 tak for et par tankevækkende timer Steen. Du er rigtig god til at fortælle, svare på spørgsmål og forklare og vise rundt. Jeg vil til hver en tid anbefale denne tur til andre.
Majbrit A., november 2016
Sommertilbud!
Spar ca. 25% på en privat byvandring i hele juli måned. Ved en privat byvandring bestemmer du selv dato og tidspunkt, og du kan ønske guide og kvarter. Vi har ruter på Amager, Nørrebro, Vesterbro og i Indre By.
Lille gruppetur for max 15 deltagere kun 1200 kr. (Normalpris 1700 kr.)
Stor gruppetur for max 25 deltagere kun 1700 kr. (Normalpris 2400 kr.)
Sommertilbuddet gælder for byvandringer afholdt i juli måned, send en mail til booking@gadensstemmer.dk for at booke en privat tur.
Arrangør
Kom med os ud i virkeligheden, hvor fordomme forsvinder, øjenkrogen bliver fugtig og forståelse, håb og optimisme opstår. En byvandring med Gadens Stemmer går lige i hjertet. Guiden inviterer dig ind i en personlig, hjertevarm, men barsk livshistorie fra kanten af samfundet.
Hver guide deler sin egen unikke fortælling om favntag med livet som socialt udsat, med op- og nedture, sejre og vendepunkter. Guiderne er trænet til at formidle deres erfaringer fra de sårbare positioner, de har levet eller lever i, og repræsenterer en bred vifte af livserfaringer indenfor social udsathed, herunder hjemløshed, stofbrug, kriminalitet, sexsalg og psykisk sårbarhed.
På den 90-minutters byvandring tager guiden dig med på en personlig rute gennem et kvarter, og til steder, der har haft særlig betydning for guidens livshistorie Vi tror på, at ægte møder mellem mennesker styrker sammenhængskraften i samfundet.
Byvandringen giver indsigt i livet som socialt udsat, og du møder en guide, der i dag befinder sig på et bedre sted i livet. Vores guider kan ikke rummes på det ordinære arbejdsmarked, men som Gadens Stemmer guider er de eksperter i at formidle, hvor barskt livet kan være. De får en stemme, bliver lyttet til og modtager løn for deres arbejde. Det er Gadens Stemmers formål.
Vi har guider i København, Aalborg, Vejle og Odense. Vælg den by du gerne vil på byvandring i.
Lokation
Indre by, Hjørnet af Nørre Farimagsgade/H.C. Andersens Blvd. , Indgangen til H.C. Ørstedsparken, 1361 København V
FAQ
-
Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?
Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?
De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?
Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .
-
Hvor finder jeg linket til et online event?
På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .
-
Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?
Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .
Byvandring med Gadens Stemmer - Indre by med Steen (kl.11-12.30)
Fra DKK 140,00