Dyrepasser for en dag
Kunne du tænke dig at blive dyrepasser for en dag? Eller vil du glæde et andet menneske med en helt unik oplevelse? Så er her muligheden!
Dyrenes Beskyttelse inviterer dig indenfor til et eksklusivt indblik i dyrepassernes arbejde med bl.a. hunde, katte, kaniner og slanger, som af forskellige årsager er havnet på internat.
HVAD KOMMER DU TIL AT OPLEVE?
Som dyrepasser arbejder man med levende dyr som gør hver dag unik, fordi man aldrig ved, hvilke dyr der har brug for hjælp, omsorg og pleje.
Derfor bliver dit dagsprogram som dyrepasser også først besluttet på dagen af vores kyndige medarbejdere på internatet. Vi garanterer dog en oplevelse for livet.
PROGRAM:
7:00: Du møder ved internatets reception. Her vil en dyrepasser tage godt imod dig
7:15-8:30: Hils på alle internatets dyr
8:30-9:00: Formiddagspause
9:00-10:00: Dyrlægebesøg, hvor du vil hjælpe til med øremærkning og alm. sundhedstjek
10:00-11:30: Kom helt tæt på dyrene. Dyrepasseren guider dig
11:30-12:00: Frokost (sandwich)
PRAKTISK INFO:
Dag: Tirsdage eller torsdage (eksklusive helligdage)
Tid: 7:00 – 12:00
Aldersgrænse: 13 år og opefter
KRAV:
Vaccine: Stivkrampe
Medbring selv: praktisk tøj og sko.
DU FÅR:
- T-shirt
- Diplom
- Sandwich/saft/kaffe/te
Goodie-bag (mulepose med indhold).
Bemærk:
Du skal selv sørge for at sende en mail til Roskilde internat og bestille tid via roskilde@dyrenesbeskyttelse.dk eller ringe på 20 52 74 28.
Billetprisen refunderes ikke.
Dyrepasser for en dag
Andre events fra arrangøren
Andre events fra samme kategori
Anbefalede events
Vil du se flere events?
Tilmeld dig her og modtag en række udvalgte events direkte i din indbakke