Fra DKK 65,00
I dag skal Mimbo Jimbo lave kunst. Han ruller et lærred ud. Og åbner en spand med gul maling…hælder det ud. Så. Nu blev det helt gult. Så tager han en tube med blå maling og kommer ud midt i det gule. …og tramper i det. Men det er ikke nok….
Oplev Jakob Martin Strids børnebog iscenesat som en teaterforestilling for børn.
Mimbo Jimbo skaber et stort maleri foran publikum, og alle tænkelige strategier tages i brug. Det bliver et frygteligt og meget underholdende rod, og ind i mellem må publikum op og hjælpe til.
10. og 11. oktober. Begge dage kl. 11.00 - 11.30 og 14.00 - 14.30.
65 kr. per billet
Voksne skal derudover betale entré til SMK. Børn kommer altid gratis ind på SMK og behøver kun billet til forestillingen.
Fra 5 år
For enden af Skulpturgaden
Skabt i tæt samarbejde mellem
instruktør Adelaide Bentzon og de medvirkende: Daniel Norback, Helene Kvint og Erik Pold
Scenografi: Lisbeth Burian
Musik: Jens B. Christiansen
Masker: Karin Ørum
Kostumer: Lone Friis og Pille Behrendt
Lys og afvikling: Lya Lundsager
Bygger: Mads Hilden
Grafik: Marielouise Heger
Foto: Malle Madsen
Undervisningsmateriale: Camilla Bachiry
Forestillingen er baseret på historien Mimbo Jimbo laver kunst af Jakob Martin Strid, udgivet af Gyldendal, produceret i samarbejde med Gyldendal Group Agency.
SMK – Statens Museum for Kunst SMK – Statens Museum for Kunst, Sølvgade 48-50, 1307 København
Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .
De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .
Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .
På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .
Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .
Fra DKK 65,00