Spring til hovedindhold
Event afsluttet - Gik du glip af denne event? Se disse spændende events i stedet! Er du her for detaljer om det tidligere event, bare scroll ned.

Indlæser.....

 
 

Andre events fra arrangøren

Genbesøg events

Indlæser.....

 
 

Indlæser.....

 
 

Events du ville elske

Indlæser.....

 
 

Nærliggende events

  • Arrangerer du events?

    Billetto er platformen for dig, der ønsker at sælge flere billetter og samtidig spare tid på billetadministration.

  • Gå-hjem-møde: Byggematerialer for fremtiden

    Afholdt event

    Gå-hjem-møde: Byggematerialer for fremtiden

    Fra Gratis

    Sted

    Dato

    24 okt 2018 kl. 16:00 - 18:00
    Billetto Peace of Mind
    Du kan trygt booke hos os: Billetto garanterer refundering via tilbagebetaling for aflyste events. Læs mere
    Accepterede betalingsmetoder:

    Beskrivelse

    Hvad skal vi bygge med, hvis byggebranchen skal blive CO2-neutral – også i byggefase og materialevalg? Kom forbi til efterårets første gå-hjem-møde hos Dansk Arkitektur Center (DAC) i BLOX og bliv opdateret på CO2 neutrale materialer ved blandt andre Dorthe Mathiesen, Centerchef for beton, Teknologisk Institut. 

    Fra 2030 skal byggeri være CO2-neutralt – også i byggefase og materialevalg. Det er i hvert fald vurderingen fra Stockholm Resilience Institute, hvis vi rent faktisk skal nå målene fra Paris-aftalen om at begrænse den globale opvarmning. Byggeriet i dag – 12 år før denne deadline – er langt fra mål. CO2-tunge materialer som cement og stål er stadig basis i langt det meste byggeri. Byggeaktiviteter og byggematerialer i sig selv stod i 2017 for 11 procentaf verdens udledning af drivhusgasser.

    Selv om 2030-målet kan virke rigeligt ambitiøst, er der ingen tvivl om, at byggeriet står over for en massiv omlægning af, hvordan det bruger materialer og hvilke. Nogle ser træ som et langt mere udbredt materiale i bærende konstruktioner end vi er vant til, men træ er også en begrænset ressource og er heller ikke CO2-neutralt med de nuværende produktionsmetoder. Cirkulært byggeri får en del opmærksomhed, men effekten af cirkulære bygninger vil ikke slå igennem, før de skal bygges om, eller materialer skal bruges igen om mange årtier.

    Så hvad er de nye materialer, som byggeriet skal lære at bruge, og hvordan kan ingeniører og arkitekter arbejde sammen om at skabe en CO2-neutral byggesektor? 

    Gå-hjem-mødet inkluderer:

    • Førende viden og inspiration fra Anders Vestergaard, sekretariatschef, Wood in Construction & Dorthe Mathiesen, Centerchef for beton, Teknologisk Institut
    • Gå-hjem snacks & forfriskninger 
    • En guidet omvisning af BLOX, hvor vi fremhæver faglige udfordringer og tanker fra byggeprocessen
    • Adgang til udstillingen ’Ove Arup and the Philosophy of Total Design’
    • Adgang til hele DAC i BLOX

    Arrangementet afholdes i samarbejde med Realdania, IDA og ARUP

    * Dele af arrangementet forekommer på engelsk

    Arrangør

    Dansk Arkitektur Center (DAC) er Danmarks nationale center for udvikling og formidling af viden om arkitektur, byggeri og byudvikling.

    Lokation

    Dansk Arkitektur Center, Bryghuspladsen 10, 1473 København K

    FAQ

    • Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?

      Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?

      De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?

      Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .

    • Hvor finder jeg linket til et online event?

      På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .

    • Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?

      Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .

    Afholdt event

    Gå-hjem-møde: Byggematerialer for fremtiden