Gratis forpremiere på "DIVA" i aften (Musicalteatret)
Gratis forpremiere på "DIVA" i aften (Musicalteatret)
Sted
Dato
Tags
Beskrivelse
Du har nu mulighed for at komme gratis til forpremiere onsdag d. 20. april 2022 kl. 19:30 på Musicalteatrets nye musicalkomedie "DIVA"! Hver person kan bestille op til 4 fribilletter til forpremieren på forestillingen, der er skrevet og instrueret af Rasmus Mansachs, forfatteren bag den mest opførte nye danske teaterforestilling fra dette årtusinde ("Vi maler byen rød: The Musical").
"DIVA" bliver sat op på Folketeatrets Store Turnéscene i København. Vær opmærksom på, at der er tale om Folketeatrets afdeling på Hvidkildevej 64, 2400 København NV (i Grøndal MultiCenter) og ikke Folketeatrets anden afdeling i Nørregade. Der er stor, gratis parkeringsplads foran spillestedet.
Det gratis billettilbud er kun gældende til forpremieren, og det er efter først-til-mølle-princippet, indtil der er udsolgt. Har man ikke mulighed for at deltage til forpremieren, kan man billetter på normal vis til resten af spilleperioden (d. 21. april - 7. maj 2022) via Billetlugen her: bit.ly/divabilletter
Forpremieren starter som sagt onsdag d. 20. april kl. 19:30, og dørene vil være åbne fra kl. 19:00. Arrangementet vil vare ca. 2 timer og 30 minutter og derfor være færdigt omkring kl. 22:00. Det er muligt at bestille billetter, så længe der er ledige pladser i salen. Bliver der udsolgt, kan man tilføje sig til ventelisten, hvis nogle skulle melde afbud i sidste øjeblik.
OBS! Bestiller du billetter, som du ikke får mulighed for at bruge alligevel, beder vi dig være venlig at gå ind på din bestilling og annullere billetten - eller alternativt skrive til Musicalteatret på følgende mail, så vi har mulighed for at frigive pladserne igen, så andre får mulighed for at få billetterne, skulle der blive udsolgt: billet@musicalteatret.dk
Om forestillingen:
Fire skuespillerinder. Én drømmerolle. Det bli'r ikke kønt...
Efter at have tabt ”Bedste kvindelige hovedrolle” ved årets store danske filmprisuddeling får skuespillerinden Lina Falck et mindre nervesammenbrud, da hun ikke mener, at hun nogensinde vil få den anerkendelse, som hun fortjener – men ud af det blå dukker muligheden op for at kunne få den bærende stjernerolle i den nye og længe ventede storfilm ”Gudinde” af en af Danmarks største (og Oscar-vindende) filminstruktører. Problemet er bare, at tre andre skuespillerinder, der er lige så desperate for at få en plads i spotlyset, er med i kampen om den eftertragtede hovedrolle. Lad intrigerne og de store diva-nykker begynde…
Glæd dig til at komme med om bag kulisserne i film- og teaterbranchen i den morsomme, absurde, opfindsomme og overraskende musical, der har flere twists gemt i ærmet undervejs, og som (efter to års gentagende forsinkelser pga. coronaepidemien) endelig ser dagens lys på scenen! ”DIVA” er en ny dansk musical skrevet og instrueret af Rasmus Mansachs, skaberen af en lang række tidligere danske musicalhits fra Musicalteatret som bl.a. ”Jack the Ripper: The Musical”, ”Vi maler byen rød: The Musical 1+2”, “Tremmer”, “Der var engang?” og “1929 – En gangstermusical”. Senest har Rasmus Mansachs instrueret den anmelderroste kæmpesucces ”Vi maler byen rød: The Musical” hos Nyborg Voldspil i sommeren 2021.
Originalsangene i forestillingen er skrevet af manuskriptforfatter/instruktør Rasmus Mansachs i samarbejde med Lars Rahbek Andresen. Sammen har der tidligere ligeledes skabt musikken til forestillingerne ”Jack the Ripper: The Musical”, ”Tremmer”, ”Hotel” og ”1929 – En gangstermusical”. Der er 40 skuespillere, sangere og dansere på scenen, som alle er fundet gennem en række åbne auditions mellem 2019-2021. Der er desuden allerede sat flere ekstra-forestillinger i salg pga. den store efterspørgsel.
Vi glæder os til at se jer i salen til forpremieren på Musicalteatrets "DIVA" på Folketeatrets Store Turnéscene d. 20. april 2022 kl. 19:30!
Arrangør
Lokation
Folketeatrets Store Turnéscene, Hvidkildevej 64, 2400 København N
FAQ
-
Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?
Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?
De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?
Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .
-
Hvor finder jeg linket til et online event?
På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .
-
Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?
Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .
Gratis forpremiere på "DIVA" i aften (Musicalteatret)
Fra Gratis