Livet under havoverfladen
Mød en ægte havfrue ombord på kanalrundfarten og hør historier fra havets bund
Havfruen Havdis lever i vandet i Københavns havn og kanaler. Derfor kender hun kanalrundfartsbådene, som hun altid har drømt om at komme ud at sejle med.
Stromma og WWF Verdensnaturfonden har inviteret Havfruen ombord på sejltur rundt i kanalerne, og her vil hun fortælle alle børn og voksne, hvordan verden ser ud med havfrueøjne:
Hvad sker der under vandet? Hvordan kom der liv i havet? Hvordan passer vi bedst på dyr, havfruer og miljøet? Kom med og få nordiske myter og røverhistorier i børnehøjde.
Det bliver en eventyrlig efterårsferie-sejltur i selskab med en ægte havfrue for børn mellem 4-10 år - og alle andre med hang til havfruer og eventyr!
Støtte til arbejdet for en verden i harmoni
Turen er lavet i samarbejde med WWF - Verdensnaturfonden, der er verdens største naturorganisation. WWF arbejder utrætteligt for at skabe en verden, hvor mennesker og natur lever i harmoni med hinanden.
For hver solgt billet, doneres der 20 kr. til WWF og deres arbejde. Alle børn på turen får et WWF-magasin med hjem.
Turen varer ca. 1 time og sejles i en overdækket båd. Båden sejler fra billethuset på Ved Stranden i København, kajplads 5.
Maks 3 børn pr. voksen (børn: 0-15 år). Alle over 12 år, skal bære mundbind ombord på båden.
Havfrue-sejltur for børn
Andre events fra arrangøren
Andre events fra samme kategori
Anbefalede events
Vil du se flere events?
Tilmeld dig her og modtag en række udvalgte events direkte i din indbakke