Spring til hovedindhold
Event afsluttet - Gik du glip af denne event? Se disse spændende events i stedet! Er du her for detaljer om det tidligere event, bare scroll ned.

Indlæser.....

 
 

Andre events fra arrangøren

Genbesøg events

Indlæser.....

 
 

Indlæser.....

 
 

Events du ville elske

Indlæser.....

 
 

Nærliggende events

  • Arrangerer du events?

    Billetto er platformen for dig, der ønsker at sælge flere billetter og samtidig spare tid på billetadministration.

  • Human Being Human feat. Chris Cheek

    Afholdt event

    Human Being Human feat. Chris Cheek

    Fra DKK 120,00

    Sted

    Dato

    10 apr 2025 kl. 19:30 - 21:30
    Billetto Peace of Mind
    Du kan trygt booke hos os: Billetto garanterer refundering via tilbagebetaling for aflyste events. Læs mere
    Accepterede betalingsmetoder:

    Beskrivelse

    Human Being Human optræder med saxofonisten Chris Cheek som gæstesolist. Cheek er en af verdens bedste saxofinster lige nu og er kendt som en af de mest innovative og alsidige saxofonister på den moderne jazzscene. Han har han markeret sig som en toneangivende musiker, der formår at balancere det lyriske og det eksperimenterende. Han har spillet i grupper med legender som Paul Motian, Charlie Haden, Steve Swallow og Bill Frisell, Jorge Rossy, Brad Mehldau, Steve Cardenas og Kurt Rosenwinkle.

    Med jazzpiano-traditionen som sit kerneelement er lyden af Human Being Human fyldt med overraskelser og muligheder. Passager af tidløs åbenhed, energisk, virtuos improvisation og drivende synkoperede riffs fletter fingre med indflydelser, der spænder fra Bachs kontrapunkt til electronica og ambient musik. Tankevækkende, komplekse kompositioner fungerer som motoren, hvorigennem ensemblet kan udforske deres kollektive musikalitet.

    Den danske gruppe Human Being Human er en pianotrio med et navn, der er lige så meget et spørgsmål som en erklæring, hvor bassist-komponist Torben Bjørnskov spørger, hvad det indebærer at være menneske. Det er tre musikere, der musikalsk overvejer vores behov for at dele kærlighed og empati.

    De tre musikeres tydeligt forskellige baggrunde, aldre og musikalske identiteter bidrager til bandets utroligt rige lyd; Torben Bjørnskov kommer fra traditionen med melodiske, danske kontrabassister, pianisten Esben Tjalve er en moderne musiker, der nu er baseret på Londons voksende jazzscene, mens trommeslageren Frederik Bülow tilhører den nye nordiske jazzgeneration, fuldendt med rytmisk finesse og crossover grooves. Det, der forener dem, er deres gensidige respekt for den melodiske og melankolske tone, der er forbundet med skandinavisk jazz. Disse musikere har alle en imponerende international musikkarriere bag sig, hvor de har delt scenen med anerkendte kunstnere fra hele verden.

    Citater/anmeldelser:

    "Combining some of the best elements of European and Scandinavian jazz, the title track, along with ‘Continuation Day’, provide yet further evidence that Human Being Human is one of the most exciting trios to come out of Denmark in the last decade. I for one look forward to hearing more from the trio in the years ahead."

    5/6 stjerner GAFFA
IVAN ROD 2024 4/5 UKVIBES MIKE GATES 2023

    5/5 UKVIBES Imran Mirza 2022

    "---Equals’ really does have everything in place to present an exciting project with three world-class musicians forming a genuinely compelling and charismatic union. The music is elegant with touches of brilliance throughout."

    "Human Being Human imponerer igen-igen - nu med sit andet virtuost, legende album"

    ".
...Human Being Human er for mig at se et af den danske jazzscenes pt. mest interessante nye navne. En trio, der med virtuositet og opvakt snilde leger sig frem til en perlerække af gribende momenter."

    Februar 2024, IVAN ROD-5 stjerner GAFFA

    LINE UP:
    Chris Cheek - saxofon
    Torben Bjørnskov - bas & kompositioner
    Esben Tjalve - klaver
    Frederik Bülow - trommer

    Koncerten er støttet økomisk Kultursamvirket i Skanderborg samt Statens Kunstfond.

    Lokation

    Stilling Sognegård, Stilling Kirkevej 7, Stilling, 8660 Skanderborg

    FAQ

    • Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?

      Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?

      De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?

      Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .

    • Hvor finder jeg linket til et online event?

      På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .

    • Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?

      Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .

    Afholdt event

    Human Being Human feat. Chris Cheek