Spring til hovedindhold
Event afsluttet - Gik du glip af denne event? Se disse spændende events i stedet! Er du her for detaljer om det tidligere event, bare scroll ned.

Genbesøg events

Indlæser.....

 
 

Indlæser.....

 
 

Events du ville elske

Indlæser.....

 
 

Nærliggende events

  • Arrangerer du events?

    Billetto er platformen for dig, der ønsker at sælge flere billetter og samtidig spare tid på billetadministration.

  • Indlæser.....

     
     

    Andre events fra arrangøren

    Jedi Mind Tricks + Non Phixion + Snowgoons @ VEGA

    Afholdt event

    Jedi Mind Tricks + Non Phixion + Snowgoons @ VEGA

    Fra DKK 0,00

    Sted

    Dato

    29 okt 2015 kl. 20:00 - 22:00
    Billetto Peace of Mind
    Du kan trygt booke hos os: Billetto garanterer refundering via tilbagebetaling for aflyste events. Læs mere
    Accepterede betalingsmetoder:

    Beskrivelse

    Mini hiphopfestival i Store Vega den 29/10 2015. Undergrunds-hiphop leveret af tre hårdtslående hold

    Pris: 330 kr. + gebyr
    Læs mere: http://bit.ly/1HQlR3N
    _______________________________________________

    Jedi Mind Tricks
    Heltene fra Philadelphia, Jedi Mind Tricks, som konstant leverer kompromisløs musik til sine fans over hele verdenen, udgavi juni deres ottende studiealbum The Thief And The Fallen.

    Albummet er produceret af gruppens originale medlem og legendariske producer Stoupe The Enemy Of Mankind, som blev genforenet med Vinnie Paz sidste år, for sammen at udgive et af årets absolut bedste albums.

    Et album der gæstes af bl.a. Dilated Peoples, R. A. The Rugged Man, A.F.R.O. Eamon og Yes Alexander.

    Dette er den første Europa Tour, som gruppens producer Stoupe nogensinde har deltaget på, og Jedi Mind Tricks har tilmed udviklet deres liveshow yderligere til denne tour, som nu består af diverse visuals, MPC, mm.

    Vinnie og Stoupe har selvfølgelig DJ Kwestion & Crypt The War Child from Outerspace med på scenen. Varm op til koncerten med nummeret "Fraudulent Cloth".

    Non Phixion
    Året var 1995 i Brooklyn da ILL BILL, Goretex og Sabac sammen med DJ Eclipse dannede Non Phixion med hjælp fra MC Serch (3rd Bass), og derefter omskrev hele New Yorks undergrunds hiphop-historie for altid.

    I 2002 udgav gruppen en af de mest legendariske indie-rap albums nogensinde, The Future Is Now, på deres eget label Uncle Howie Records.

    I 2006 gik gruppen desværre fra hinanden, og sidenhen udgav gruppens medlemmer diverse solomateriale.

    ILL BILL er bl.a. medlem af gruppen ”Heavy Metal Kings” sammen med Jedi Mind Tricks frontman Vinnie Paz, og vi kommer med stor sandsynlighed til at opleve Vinnie og Bill fremføre nummeret ”Heavy Metal Kings” på denne historiske aften i Store VEGA.

    En aften hvor vi er garanteret klassiske Non Phixion numre som ”Black Helicopters”, ”Rock Stars”, ”It’s Us” og ”If You Got Love”.

    Det er nu 20 år siden gruppen blev dannet, og de er nu i Europa for første gang i mange år, for at fejre deres 20 års jubilæum.

    Snowgoons
    Snowgoons er et tysk undergrunds hiphop produktionsteam og bevægelse, grundlagt af DJ Illegal og Der Gunner i 1999. I 2011 kom den danske rapper og producer Sicknature med i gruppen.

    Snowgoons har produceret albums for bl.a. M.O.P, Onyx, PMD og Reef The Lost Cauze, og har co-produceret og gæsteoptrådt på flere andre udenlandske artister.

    Gruppen har også udgivet flere albums i eget navn på babygrande Records, som de efterfølgende har forladt for nu at udgive på eget label Goon Musick.

    Sicknature har produceret et af Vinnie Paz største hits ”End Of Days”, som er inkluderet på Vinnie Paz soloalbum Season Of The Assassin fra 2010, som vi med stor sandsynlighed kommer til at høre denne aften også.

    Live denne aften repræsenteres Snowgoons af Sicknature fra København og DJ Illegal fra Berlin. Få en forsmag på hvad de er i stand til på tracket "Goon MuSick".

    Arrangør

    Lokation

    VEGA, Enghavevej 40, 1674 København

    FAQ

    • Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?

      Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?

      De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?

      Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .

    • Hvor finder jeg linket til et online event?

      På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .

    • Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?

      Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .

    Afholdt event

    Jedi Mind Tricks + Non Phixion + Snowgoons @ VEGA