Spring til hovedindhold
Event afsluttet - Gik du glip af denne event? Se disse spændende events i stedet! Er du her for detaljer om det tidligere event, bare scroll ned.

Indlæser.....

 
 

Andre events fra arrangøren

Genbesøg events

Indlæser.....

 
 

Indlæser.....

 
 

Events du ville elske

Indlæser.....

 
 

Nærliggende events

  • Arrangerer du events?

    Billetto er platformen for dig, der ønsker at sælge flere billetter og samtidig spare tid på billetadministration.

  • "Jørgen Leth og Polen”: samtale om bogen + video med Jørgen Leths oplæsning + fotos + jazzmusik

    Benyt kulturpas
    Afholdt event

    "Jørgen Leth og Polen”: samtale om bogen + video med Jørgen Leths oplæsning + fotos + jazzmusik

    Fra Gratis

    Sted

    Dato

    22 jan 2026 kl. 19:00 - 19:45
    Billetto Peace of Mind
    Du kan trygt booke hos os: Billetto garanterer refundering via tilbagebetaling for aflyste events. Læs mere
    Accepterede betalingsmetoder:

    Beskrivelse

    Kom til event på Next Door - Casablanca om den nye bog “Jørgen Leth og Polen” og mød de to ildsjæle bag udgivelsen, Jacob Dammas og Józefina Jarmużewska, i samtale med Politikens kulturjournalist Anne Bech-Danielsen. Det suppleres med videoklip af Jørgen Leth der læser tekstuddrag op under tilblivelsen af bogen, samt visning af billeder fra bogen og afspilning af jazzmusikstykker fra 1963 foranlediget af Jørgen Leth og komponeret og udført af henholdsvis århusianske vibrafonist Louis Hjulmand og polske verdensberømte pianist Krzysztof Komeda som Jørgen Leth blev nære venner med.

    Historien om Jørgen Leth og Polen er nok ukendt for de fleste. Denne samling af hans unikke tekster om landet mod øst tager læseren med tilbage til slutningen af 1950erne og starten af 1960erne bag jerntæppet på kulturscenen i Warszawa og Krakow, hvor Jørgen Leth mødte og skrev om de nyskabende polske jazzmusikere, forfattere, film- og teaterfolk der trodsede kommunismen. Det blev efter eget udsagn hans ”formative år” som kulturjournalist, og spirende digter og filmskaber. Polen forblev en inspiration for ham hele livet. Og det startede i Aarhus i 1958!
    Gennem tidlige avisreportager (1958-1963) herunder Jørgen Leths første artikel i århusianske Demokraten; første digte (1962, 1964) som han bl.a. optrådte med i jazz&poesi-projekter med århusianske musiker Louis Hjulmand; senere erindringsessays (2007, 2015); samt historiske fotos og et interview (2025) med Jørgen Leth – alt sammen med linjer til Polen – giver bogen indblik i en ukendt side af vores store multikunstner og en sjælden oplevelse af vores naboland set med Leths øjne.

    Se også http://jørgenlethogpolen.dk

    GRATIS EVENT, men kræver tilmelding.

    Next Door - Casablanca, torsdag d.22.januar 2026, kl 19.00-19.45. Håber vi ses :-)

    Arrangør

    Lokation

    Next Door – Casablanca, Rosensgade 12, 8000 Aarhus

    FAQ

    • Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?

      Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?

      De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?

      Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .

    • Hvor finder jeg linket til et online event?

      På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .

    • Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?

      Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .

    Afholdt event

    "Jørgen Leth og Polen”: samtale om bogen + video med Jørgen Leths oplæsning + fotos + jazzmusik