Spring til hovedindhold

Jul på Dansk kl. 17 - Universitetskoret Lille MUKO

Jul på Dansk kl. 17 - Universitetskoret Lille MUKO

Fra DKK 210,00

Sted

Dato

20 dec 2025 kl. 17:00 - 18:15
Billetto Peace of Mind
Du kan trygt booke hos os: Billetto garanterer refundering via tilbagebetaling for aflyste events. Læs mere
Accepterede betalingsmetoder:

Beskrivelse

Lille MUKO inviterer i år for 30. gang indenfor til vores stemningsfyldte koncert ’Jul på Dansk’ med dirigent Ole Faurschou.

Igennem 30 år er denne koncert for mange blevet en tilbagevendende begivenhed, som opleves sammen med familie og venner som en del af juletraditionerne - og sådan er det også for koret og de faste medvirkende.

Ved dette års jubilæum for 'Jul på Dansk' byder koret sammen med solistparret Frederikke Kampmann, sopran, og Anders Kampmann, tenor, på julesange og -salmer, som både er danske og udenlandske – alle sunget på dansk i skønne arrangementer. Kor og solister ledsages af Tine Rehling på harpe, Eva Østergaard og Nikolaj von Scholten på tværfløjte og ikke mindst Jakob Lorentzen på orgel. Jakob Lorentzen er organist i Holmens Kirke og står for mange af arrangementerne for kor, solister og ensemble, som spilles og synges ved koncerten.

Lille MUKO byder ind med et stykke fra vores korrepetoire og traditionen tro krydres det hele med indslag fra solisterne og ensemblet. Julestemningen indfinder sig for alvor, når publikum inviteres ind i musikken med fællessalmerne, der får taget til at løfte sig, når alle synger med.

Dørene åbner 1 time før koncerten.

Børn under 10 år gratis adgang.

*Årets solister:

Frederikke Kampmann, sopran, havde sin professionelle debut i 2008 som Euridice i Monteverdis L'Orfeo og har siden optrådt som solist med alle regionale orkestre i Danmark, bl.a. som sopran i Mozarts Requiem med Århus Symfoniorkester, Carmina Burana med Danmarks Underholdningsorkester og Bachs Juleoratorium med Odense Symfoniorkester. Blandt hendes nyere roller kan nævnes Susanna (Figaros Bryllup) ved Den Ny Opera, Genovieffa (Suor Angelica) ved Copenhagen Opera Festival, Euridice (L'Orfeo) på Teater Sort/Hvid og Barbarina (Figaros Bryllup) på Malmö Opera.

Hun er uddannet på Det Kongelige Danske Musikkonservatorium og Wiens Universitet for Musik og Scenekunst og har modtaget flere legater og priser, herunder prisen som Årets Unge Operatalent ved Copenhagen Opera Festival (2013), Else Brems Rejselegat (2021), Musikanmelderringens Kunstnerpris samt Aalborg Opera Award (2022).

Anders Kampmann, tenor, har studeret ved Guildhall School of Music and Drama i London og ved Det Jyske Musikkonservatorium i Aarhus. Han har sunget roller som Sándor Barinkay i Der Zigeunerbaron af Johann Strauss på Theater Magdeburg, Canio i Leoncavallos I Pagliacci samt Turiddu i Mascagnis Cavalleria Rusticana på Helsingør Kammeropera. På samme scene har han også sunget rollerne som Siegmund og Siegfried i Ringen (musik af Richard Wagner), og rollen som Prins Jennaro i Hartmanns Ravnen på Den Jyske Opera.

Anders er en hyppig gæst på Det Kongelige Teater i København, hvor han for nylig har medvirket i Den Glade Enke 2.0 af Franz Lehár, Drot og Marsk og Manualen (musik af henholdsvis Heise og Louise Alenius). For nylig vandt Anders 3. prisen ved Lauritz Melchior International Singing Competition.


Arrangør

Find billetter til events af Universitetskoret Lille MUKO. Læs mere om koncerterne, tilmeld dig og inviter dine venner med. Du kan se de kommende events herunder, eller besøg siden igen senere når der bliver tilføjet flere events.

Lokation

Holmens Kirke, Holmens Kanal 21, 1060 København

FAQ

  • Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?

    Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .

  • Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?

    De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .

  • Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?

    Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .

  • Hvor finder jeg linket til et online event?

    På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .

  • Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?

    Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .

Jul på Dansk kl. 17 - Universitetskoret Lille MUKO

Find billetter

Genbesøg events

Nærliggende events

Events du ville elske

Andre events fra arrangøren

Events fra samme kategori


  • Arrangerer du events?

    Billetto er platformen for dig, der ønsker at sælge flere billetter og samtidig spare tid på billetadministration.