Lars Morell om Inge Bjørn - Tekstillærer
Lars Morell om Inge Bjørn - Tekstillærer
Fra DKK 40,00
Sted
Dato
Tags
Beskrivelse
Mød billedvæver Inge Bjørn på hendes 100-års fødselsdag. Forfatteraften med Inge Bjørn og idehistoriker Lars Morell
Inge Bjørn har delt sit liv mellem at være kunstner og underviser. Den første del af indsatsen beskrev Lars Morell i bogen Inge Bjørn Billedvæver, der udkom forrige år. Nu følges dette værk op med andet bind, Inge Bjørn Tekstillærer, der beskriver hendes indsats gennem 40 år som underviser ved Askov Højskole. Ligesom første bind er også dette bind sprængfyldt med viden om tekstilkunst, garner, plantefarver og tekstilhistorie. Bogen giver et knivskarpt billede af Askov Højskole i perioden mellem 1952 og 1993, da skolen blandt andet var mødested for arkitekter, designere og tekstilkyndige. Askov Højskole blev oprettet i 1865 som bevægelsens flagskib, og endnu i 1950’erne og 60’erne formåede den at forene landbokulturen med datidens kulturelite. Ungdomsoprøret sprængte den gamle højborg, men det gav i 1970’erne og 80’erne endnu mere plads til Inge Bjørn. Arrangementet afholdes helt exceptionelt på Inge Bjørns 100-års fødselsdag, og fødselaren vil selv være til stede.
Bogen udkommer på dagen.
Lars Morell er idehistoriker og ekstern lektor på Arkitektskolen Aarhus. Han er desuden forfatter til en lang række bøger om dansk kunst og kunstnere.
Arrangør
Lokation
BOGhandleren Aarhus Kristian F. Møller, Store Torv 5, 8000 Aarhus
FAQ
-
Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?
Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?
De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?
Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .
-
Hvor finder jeg linket til et online event?
På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .
-
Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?
Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .
Lars Morell om Inge Bjørn - Tekstillærer
Fra DKK 40,00
Arrangerer du events?
Billetto er platformen for dig, der ønsker at sælge flere billetter og samtidig spare tid på billetadministration.