Lyden af Christiansfeld med Concert Copenhagen & Lars Ulrik Mortensen
Lyden af Christiansfeld med Concert Copenhagen & Lars Ulrik Mortensen
Beskrivelse
Den 14. november 2025 besøger Concerto Copenhagen Christiansfeld og inviterer til en hel dag med formidling, fællesskab, langbordsmiddag og en masse musik.
Christiansfeld gjorde sig allerede i slutningen af 1700-tallet bemærket som nærmest provokerende revolutionær inden for pædagogik, kønslig ligestilling og ikke mindst inden for musik; aspekter som er højst bemærkelsesværdige i sammenligning med resten af Danmark i perioden.
I Christiansfeld befinder der sig Danmarks største private samling af musikmanuskripter fra 1700-tallet, som kalder på at blive grundigt undersøgt, udgivet og formidlet. Både som dansk kulturarv, men i høj grad som transnational kulturarv er Christiansfelds musiksamling et højst interessant emne, og derfor har Concerto Copenhagen sat sig for at undersøge de gamle noder, og opføre musikken som denne kunne have lydt.
Concerto Copenhagen er nemlig specialiseret i netop musikken fra 1600- og 1770-tallet. Orkestrets musikere spiller på instrumenter fra den gang, og forsøger gennem teknikker og spillestil at skabe det lydbillede som kunne have klinget den gang.
Den 14. november er kulminationen på en konference, hvor Concerto Copenhagen har inviteret nogle af verdens førende forskere i Brødremenighedens musik til at dele perspektiver på den særlige tradition.
Program
15.00-17.00 Gratis formidlingsaktiviteter i Christiansfeld
- Musikalsk byvandring
- Introduktioner
- fællessang
- Mulighed for køb af kaffe og kage
17.30 Langbordsmiddag i Søstrehuset
19.30 Koncert med Concerto Copenhagen under ledelse af Lars Ulrik Mortensen i Brødremenighedens Kirke
Arrangør
Concerto Copenhagen spillede sine første koncerter i 1991 og har siden udviklet sig til Skandinaviens førende barokorkester — et af de mest spændende og innovative i verden.
Samarbejdet med kunstnerisk leder og dirigent Lars Ulrik Mortensen har i mere end 20 år ført til en unik musikalsk rejse, som er værdsat og rost af publikum og kritikere verden over. Orkestret har formået at kombinere et repertoire bestående af velkendt europæisk musik med mindre kendte værker af skandinavisk oprindelse og nykomponeret musik.
(ENG)
Concerto Copenhagen played its first concert in 1991 and has since developed into Scandinavia’s leading early music ensemble, joining the league of the world’s most exciting and innovative Baroque orchestras. Original interpretations and a strong ability to communicate with the audience are among Concerto Copenhagen’s hallmarks – making Early Music vital, relevant and contemporary.
In 1999 the internationally acclaimed harpsichordist and chamber musician, Lars Ulrik Mortensen, became the ensemble’s chief artistic director, he was awarded the coveted Léonie Sonning Music Prize in 2007.
www.concertocopenhagen.com
Lokation
Salshuset, Grev Zinzendorfs Pl 1, 6070 Christiansfeld
FAQ
-
Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?
Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?
De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?
Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .
-
Hvor finder jeg linket til et online event?
På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .
-
Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?
Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .
Lyden af Christiansfeld med Concert Copenhagen & Lars Ulrik Mortensen
Fra Gratis