+7
På Den Anden Side Biennale
På Den Anden Side 2020 Biennale:
Stofskifte – En kunstnerisk manifestation
Den 28.-30. august 2020
Der er ikke mulighed for camping på biennalen. Vi henviser til Møn Camping.
Der vil være mulighed for at købe mad i Hårbølle Huset fredag aften, lørdag frokost + aften, og brunch søndag.
På grund af de nuværende begrænsninger for forsamlinger og det store antal kunstnere og musikere, som deltager i biennalen, er der kun et begrænset antal billetter til salg.
Biennalen 2020 tager form som et tværæstetisk program, der finder sted på og omkring kunstrummet På Den Anden Side, en tidligere svinefarm i Hårbølle på Møn.
Stofskifte – En kunstnerisk manifestation
25 kunstnere og musikere fra ind- og udland arbejder med stofskifte som en metafor for, hvordan transformationen af stof, af samfundet og af bevidsthed finder sted. Gennem performance, stedspecifikke værker og musik er publikum inviteret til at deltage i en 3-dages undersøgelse af stofskifte som processer, der tilbyder nye måder at forestille sig vores forhold til verden på. For eksempel Stephanie Barbers bog af collage-digte, der handler om En ø’s sympatiske stofskifte (The Sympathetic Metabolism of an Island), og Nis Rømers performance Plantesamfundet (Plant Society), der lader planter være aktører i en fiktivt politisk fortælling. Orkestret The Mycelium Homeostatic Orchestra, under ledelse af komponist Ture Larsen, skaber dialog mellem værkerne og binder det fysiske sted og den digitale platform sammen. Dette års biennale gør brug af et website, hvor alle begivenheder live-transmitterer, hvor alle steder forbindes og og hvor alle optagelser organiseres i et arkiv.
Hvorfor stofskifte?
Kollektivet På Den Anden Side har valgt at arbejde med temaet stofskifte som et respons til den eller retter de globale kriser, ud fra et behov for at gentænke og re-organisere de processer, der er afgørende for alt liv og for vores fælles eksistens. Således er gensidig afhængighed og samarbejde kernen i biennalens undersøgelser af stofskifte.
På Den Anden Side inviterer alle til at tygge, fordøje og skifte stof sammen!
Biennalen er organiseret af kunstnerkollektivet På Den Anden Side, som består af 7 medlemmer (Kristina Ask, Morten Bencke, Jenny Gräf Sheppard, Elisabeth Kiss, Søren Raagaard, Johan Segerberg and Janne Schäfer).
De deltagende kunstnere er:
Ralo Mayer (A) - The Institute of Interconnected Realities (DK/UK) - Kristine Agergaard/J&K (DK) - Nissa Nishikawa (GB) - Gry Bagøien (DK) - Stephanie Barber (US) - Nis Rømer (DK) - Linards Kulless (DE/LV) - Fritz Stolberg (DE/GB) - Christine Borch (DK) - Balz Isler (CH/DE)
Orkestret 'The Mycelium Homeostatic Orchestra' består af:
Ture Larsen - Thilde Fjord Madsen - Kirstine Lindemann - Henriette Groth
Peter Bruun - Christoffer Møller - Kristian Tangvik - Erik Kimestad Petersen - Petter Hängsel - P.O. Jorgen.
PROGRAM:
Fredag kl. 16-22 / Lørdag kl. 10-24 / Søndag kl. 11-15
STOFSKIFTE: En kunstnerisk manifestation er en tværæstetisk kunstbiennale om bæredygtig samskabelse og samksistens. Biennalen er organiseret af kunstnerkollektivet På Den Anden Side, der består af 7 medlemmer. Kollektivet har inviteret 15 danske og internationale kunstnere samt 9 musikere til i fællesskab at undersøge stofskifte som fænomen.
Ralo Mayer (A) - Institute of Interconnected Realities (DK/UK)
Kristine Agergaard/J&K (DK) - Nissa Nishikawa (CA/JP/UK) - Gry Bagøien (DK)
Stephanie Barber (US) - Nis Rømer (DK)- Linards Kulless (DE/LV) Fritz Stolberg (DE/GB)
Christine Borch (DK) - Balz Isler (CH/DE) - Stig Vatne (NO)
´The Mycelium Homeostatic Orchestra´:
Ture Larsen (DK) - Thilde Fjord Madsen (DK)
Kirstine Lindemann (DK) Henriette Groth (DK) - Peter Bruun (DK) - Christoffer Møller (DK)
Kristian Tangvik (NO)- Erik Kimestad Petersen (NO) - Petter Hängsel (SE)
På Den Anden Side Biennale
Andre events fra arrangøren
Andre events fra samme kategori
Anbefalede events
Vil du se flere events?
Tilmeld dig her og modtag en række udvalgte events direkte i din indbakke