STØTTEMIDDAG - STOP KATASTROFEN I YEMEN
STØTTEMIDDAG - STOP KATASTROFEN I YEMEN
Sted
Dato
Beskrivelse
I år vil holdet bag Støttemiddag stå for at gentage de seneste års succesrige velgørenhedsarrangementer. Fredag d. 30. juni 2017 vil vi på fornemmeste vis igen byde velkommen ind i Star Event, hvor Støttemiddag vil løbe af stablen. I år vil pengene gå til de nødlidende i Yemen, som desværre ikke har fået samme internationale støtte og opmærksomhed i disse krisetider.
Programmet for aftenen vil blive præsenteret løbende. Vi glæder os til at byde jer velkommen til fantastisk aften i velgørenhedens navn fredag d. 30. juni i Star Event!
SITUATIONEN:
For de fleste mennesker er det en normal handling at tage et glas vand. For befolkningen i Yemen er det knap så let en handling. Konflikten i Yemen har ramt befolkningen hårdt. De basale fornødenheder er desværre ikke en del af deres liv og mange steder er der ikke engang adgang til rent vand. Andre steder er vandet så beskidt, at det ikke kan drikkes.
Udover vandnød skal civilbefolkningen også konstant frygte for deres liv, da området er hærget af krigsaktiviteter fra begge sider. Yemen bløder og er i en humanitær katastrofesituation.
Et centralt område, som er vigtig for militserne, er Al-Hudayda. Vores fokus vil være på nødhjælpskasser til civilbefolkningen i området Al-Hudayda.
2,4 millioner mennesker har måtte flygte fra deres hjem og over 14 millioner mennesker har ikke nok mad og mangler adgang til lægehjælp. Landets infrastruktur er brudt sammen og flere millioner yemenitter er særligt udsatte på grund af den fortsatte konflikt og oplever sult, manglende husly, sygdomme og brud på menneskerettighederne.
Støttemiddag ønsker at hjælpe de udsatte i Yemen og har en klar målsætning om at indsamle 500.000 DKK inden d. 30. juni til nødhjælp for de kriseramte.
Det kan dog kun lade sig gøre med DIN hjælp!
HVAD VIL VI GØRE?
Helt konkret vil vi med jeres hjælp udlevere Non Food Items-kasse, som er en nødhjælpspakke til en familie bestående af 5 personer.
Hvad indeholder NFI-kassen?
- 2 gryder
- 2 grydelåg
- 5 skåle
- 1 grydeske
- 5 tæpper
- 2 sovemåtter
- 1 vandbeholder/dunk
HVEM ER VI?
Støttemiddag er et årligt projekt drevet af danske NGO'er og enkelte privatpersoner med målet om at afholde en velgørenhedsmiddag hver sommer til fordel for et folk i nød. I år har vi den ære at samarbejde med Dansk Flygtninge Hjælp, som vil påtage sig det store ansvar at levere NFI-kasserne til civilbefolkningen i Al-Hudayda området.
Støttemiddag-projektet startede officielt i 2010 under navnet ”Årets Store Ramadanmiddag”. I sommeren 2014 afholdte vi den første Støttemiddag til fordel for palæstinenserne i Gaza, som på daværende tidspunkt var lagt øde af missiler og bombeangreb. På grund af den massive støtte og opbakning vi modtog fra danskerne, formåede vi på blot 9 dage at indsamle lidt over 545.000 DKK. Derudover var vi også med til at indsamle lidt over 764.000 DKK i 2016. Pengene gik til traumeramte børn i Gaza. Sidste år fik vi indsamlet 619.500 DKK for rohingya-flygtninge.
Med konstant fornyelse og tilføjelse af nye kompetente frivillige, er vi siden vokset med opgaven og klar til endnu en gang at slå et slag for menneskeheden. Denne gang med fokus på civilbefolkningen i Al-Hudayda området.
Du kan støtte op via MobilePay: 60 10 00 71
Hvis du ikke har MobilePay, kan du overføre til vores konto nr.:
Reg. 4183
Konto nr: 11660436
Arrangør
Lokation
Star Event, Slotsherrensvej 107, 2720 København
FAQ
-
Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?
Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?
De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?
Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .
-
Hvor finder jeg linket til et online event?
På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .
-
Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?
Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .
STØTTEMIDDAG - STOP KATASTROFEN I YEMEN
Fra DKK 249,00