TANKER OM TEGNING
TANKER OM TEGNING
Fra DKK 149,00
Sted
Dato
Beskrivelse
Billetsalget er nu afsluttet. For at blive sat i kø, kontakt Dansk Kunsthistoriker Forening direkte via hjemmesiden: www.kunsthistoriker.dk
Nb. Tilmeldingsfristen er forlænget til søndag den 18. eller så længe pladser haves!
Streger, mærker og pletter. Efterladte spor på et stykke papir. Tegninger er materielle ting og sanselige konfigurationer af fysisk stof. De bringer betydning videre: Hastige streger som bevis på guddommelig inspiration, eller nøje kortlægninger, der med diagrammets præcision fortæller os om forhold mellem dele af verden. En særlig åbenhed gør tegninger i stand til at fastholde deres egen tilblivelse. I vekselvirkningen mellem det, der giver mening, og det, der undslår sig.
Dansk Kunsthistoriker Forening indbyder til et seminar om tegninger i kunst og arkitektur. Hvad tænker vi med og om tegninger? Hvad vil de, og hvad er deres væsen?
Sidste frist for tilmelding er søndag d. 18. februar. Deltagergebyr på 149/199 kr., frokost er inkluderet i prisen.
Bemærk: Begrænset antal pladser.
PROGRAM
Kl. 09.30
Kaffe og registrering
Kl. 10.00
Velkomst ved formand Martin Søberg og introduktion ved næstformand Rasmus Kjærboe
Kl. 10.15
Hieroglyffer – symbolismens tegninger 1890-1910 Thomas Lederballe, Statens Museum for Kunst
kl. 10.40
Livets streg – Jan Groths tegninger Peter S. Meyer, Trap Danmark
Kl. 11.05
Natura naturans – John Olsens sene tegninger Martin Søberg, Kunstakademiets Arkitektskole
Kl. 11.30
Frokost
Kl. 13.00
Arkitekturens diagrammer Inger Hyams Berling, Roskilde Universitet
Kl. 13.25
At tegne rum: Mange lag og perspektiver i ét greb Henrik Oxvig, Kunstakademiets Arkitektskole
Kl. 13.50
Diskussion ved næstformand Rasmus Kjærboe
Afrunding ved formand Martin Søberg
Kl. 14.30
Pause
Kl. 14.45
Generalforsamling i Dansk Kunsthistoriker Forening
Kl. 15.30
Forventet afslutning på generalforsamlingen
Dansk Kunsthistoriker Forenings generalforsamling 2018 afholdes i forlængelse af de faglige oplæg på TANKER OM TEGNING. Deltagelse i selve generalforsamlingen er begrænset til foreningens medlemmer, kræver ingen forudgående tilmelding og er gratis. Se den fulde Indbydelse til generalforsamling ved at klikke her
.
Lokation
Nationalmuseet, Prinsens Palæ, Ny Vestergade 10, 1471 København
FAQ
-
Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?
Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?
De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?
Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .
-
Hvor finder jeg linket til et online event?
På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .
-
Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?
Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .
TANKER OM TEGNING
Fra DKK 149,00