Spring til hovedindhold
Event afsluttet - Gik du glip af denne event? Se disse spændende events i stedet! Er du her for detaljer om det tidligere event, bare scroll ned.

Indlæser.....

 
 

Andre events fra arrangøren

Genbesøg events

Indlæser.....

 
 

Indlæser.....

 
 

Events du ville elske

Indlæser.....

 
 

Nærliggende events

  • Arrangerer du events?

    Billetto er platformen for dig, der ønsker at sælge flere billetter og samtidig spare tid på billetadministration.

  • THE DAY ICELAND STOOD STILL — ekstravisning på Nordatlantiske Filmdage

    Afholdt event

    THE DAY ICELAND STOOD STILL — ekstravisning på Nordatlantiske Filmdage

    Fra DKK 60,00

    Sted

    Dato

    04 mar 2026 kl. 20:00 - 21:30
    Billetto Peace of Mind
    Du kan trygt booke hos os: Billetto garanterer refundering via tilbagebetaling for aflyste events. Læs mere
    Accepterede betalingsmetoder:

    Beskrivelse

    Ekstravisning af den fremragende og inspirerende dokumentarfilm om den historiske dag i 1975, hvor Islands kvinder satte hele samfundet i stå.Mød filmskaberen Hrafnhildur Gunnarsdóttir efter visningen

    THE DAY ICELAND STOOD STILL

    Den 24. oktober 1975 skrev de islandske kvinder historie. Fra om morgen stoppede langt de fleste af både de udearbejdende og de hjemmegående islandske kvinder med at arbejde. Og den omfattende massestrejke, der var initieret af de feministiske pionerer i Rødstrømpebevægelsen, lammede hele samfundet og forårsagede panik blandt mændene, der pludselig måtte overtage de hjemlige pligter og børnepasningen.

    Den fremragende og inspirerende dokumentarfilm The Day Iceland Stood Still sammenvæver interviews, dokumentariske klip og animationssekvenser. Og filmen lader kvinderne - og deriblandt Islands tidligere præsident Vigdís Finnbogadóttir - selv fortælle deres historie om den på så mange fronter særlige dag, der for nu et halvt århundrede siden ændrede Island for altid og bragte landet til tops på ranglisten over ligestilling mellem kønnene.

    The Day Iceland Stood Still er instrueret af engelske Pamela Hogan og produceret af islandske Hrafnhildur Gunnarsdóttir, der også har skrevet dens manus. Og filmen har været på en imponerende rejse mellem alverdens filmfestivaler siden 2024.

    Mød Hrafnhildur Gunnarsdóttir, som drøfter filmen med publikum efter visningen.

    PRAKTISK INFO & BILLETSALG

    Filmen (70 min) er på engelsk. 

    Arrangementet (inkl. samtale) varer ca. 90 min.

    Der er unummererede siddepladser. Kom gerne i god tid. Filmsalen og dens café åbner 45 min. før visningen.

    OBS. Nordatlantens Brygge refunderer ikke købte arrangement-billetter.


    Nordatlantens venner

    Der er en rabat på 25% til medlemmer af Nordatlantens venner. Billetter købt med denne rabat skal fremvises sammen med et gyldigt medlemskort ved indgangen.


    Nordatlantiske Filmdage 2026

    Nordatlantiske Filmdage præsenterer 27. feb.—9. marts 2026 unikke filmoplevelser tilsat oplæg, instruktørbesøg og debat. Læs mere på nordatlantens.dk/filmdage

    Lokation

    Nordatlantens Brygge, Strandgade 91, 1401 København

    FAQ

    • Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?

      Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?

      De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?

      Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .

    • Hvor finder jeg linket til et online event?

      På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .

    • Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?

      Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .

    Afholdt event

    THE DAY ICELAND STOOD STILL — ekstravisning på Nordatlantiske Filmdage