Spring til hovedindhold
Event afsluttet - Gik du glip af denne event? Se disse spændende events i stedet! Er du her for detaljer om det tidligere event, bare scroll ned.

Indlæser.....

 
 

Andre events fra arrangøren

Genbesøg events

Indlæser.....

 
 

Indlæser.....

 
 

Events du ville elske

Indlæser.....

 
 

Nærliggende events

  • Arrangerer du events?

    Billetto er platformen for dig, der ønsker at sælge flere billetter og samtidig spare tid på billetadministration.

  • VAI konference - Viden om ADHD og Inklusion

    Benyt kulturpas
    Afholdt event

    VAI konference - Viden om ADHD og Inklusion

    Fra DKK 395,00

    Sted

    Dato

    11 mar 2017 kl. 09:00 - 16:00
    Billetto Peace of Mind
    Du kan trygt booke hos os: Billetto garanterer refundering via tilbagebetaling for aflyste events. Læs mere
    Accepterede betalingsmetoder:

    Beskrivelse

    Folkeskolen står med en stor inklusionsopgave, mens vi ser en stigning i antallet af børn, der bliver diagnosticeret med ADHD.

    Denne konference vil bidrage til at skabe fokus på, hvordan vi kan hjælpe hinanden på folkeskolerne, så vi med opdateret og relevant viden om ADHD og inklusion står bedre rustet til at løse opgaven. Samtidig skal den bidrage til at hjælpe og støtte børnene og deres familier i de forhold, der kan knytte sig til at have et barn med et psykisk handicap.


    Oplægsholdere

    På konferencen vil du bl.a. høre oplæg af:

    Bo Hejlskov Elvén, cand.psyk, autoriseret psykolog: At håndtere adfærdsproblemer hos børn med ADHD: Børn med ADHD har sværere end andre ved at regulere sin affekt. Derfor er de oftere end andre børn indblandet i konflikter, både med sine forældre og med andre børn. Oplægget handler om, hvordan man som forældre eller personale kan håndtere konflikter, hvor børn med ADHD er indblandede

    Mie Bonde, speciallæge i børne- og ungdomspsykiatri: Det jeg gerne vil fortælle om er, mulige bud på, hvorfor ADHD kan 'se så forskelligt ud' og derfor heller ikke kan behandles ens - hverken pædagogisk, medicinsk eller socialfagligt. Når man har forstået den 'Stereotype udgave' af ADHD, er det på tide at lære om alle variationerne og nuancerne.

    Pernille Darling Rasmussen, læge og ph.d. studerende: Forskning har vist, at ADHD er forbundet med en dårligere prognose på en lang række områder. Selvom der er forsket intensivt i årsagerne, er der fortsat store mangler i vores viden om de faktorer, der er afgørende for langtidsprognosen.

    Cecilie Vogensen, Speciallærer og mor til dreng der er diagnosticeret med ADHD og en Autisme spektrum forstyrrelse: Jeg vil fortælle om min søns udredninger og hans mange skoleskift. Mange forældre til børn med diagnoser har oplevet meget kritik af både dem som familie og deres barn/børn. jeg vil derfor komme ind på vigtigheden af at møde familierne med åbenhed og anerkendelse. Samtidig er det også vigtigt, at de professionelle, som ved noget omkring børn med diagnoser, er meget konkrete, i forhold til hvordan forældre kan hjælpe deres barn bedst muligt. Jeg har selv oplevet, at det kan være svært at få konkrete råd og vejledninger - Hvad betyder det fx at være anerkendende eller tydelig?

    Kristian Thorup, Folkeskolelærer og psykoanalytiker: Med udgangspunkt i min tid i specialklasse på Lindevangskolen, Frederiksberg vil jeg komme ind på dilemmaer og udfordringer i forhold til arbejdet med diagnoser i en skolevirkelighed.

    Mikka Nielsen, Antropolog, ph.d: Hvad betyder det for mennesker at få en ADHD -diagnose? Og hvordan anvender voksne diagnosterede ADHD-diagnosen i forståelsen af dem selv og deres problematikker? I dette oplæg vil jeg pege på hvilke forskellige muligheder og begrænsninger en diagnose (og den efterfølgende behandling) medfører for den enkelte diagnosticerede.


    Hvad er VAI

    VAI er et græsrodsinitiativ baseret på frivilligt arbejde, der blev stiftet af lærerstuderende Anne Louise Holck i vinteren 2016. Konferencen, der er er VAI's første event afholdes i København og den er støttet af ADHD-foreningens lokalafdeling Storkøbenhavn og Bornholm.

    VAIs formål er at skabe de bedste vilkår og muligheder for inklusion af børn med ADHD i den danske folkeskole.

    Billetprisen dækker alene mad og drikke i løbet af dagen, men du får både morgenmad og frokost fra Meyers for prisen.

    Læs meget mere om konferencen her.

    Program for dagen:

    09.00-10.00: Ankomst, registrering og morgenmad
    10.00-10.30: Velkomst og præsentationsrunde
    10.30-11.15: Oplæg v. Mie Bonde, Speciallæge I børne- og ungdomspsykiatri
    11.15-11.45: Oplæg v. Pernille Darling Rasmussen, Læge og Ph.d. studerende
    11.45-12.30: Frokost
    12.30-13.00: Oplæg v. Mikka Nielsen, Cand.scient.anth og ph.d
    13.00-13.30: oplæg v. Kristian Thorup, Folkeskolelærer og Psykoanalytikker.
    13.30-14.00: Oplæg v. Cecilie Vogensen, Speciallærer og mor til en dreng der er diagnosticeret med ADHD og en Autisme spektrum forstyrrelse.
    14.00-14.30: Kaffe og kage
    14.30-15.15: Oplæg v. Bo Hejlskov, cand.psyk, autoriseret psykolog og Ph.d. studerende
    15.15-16.00: Opsamling og VAIs fremtid?
    16.00: Tak for I dag.

    Lokation

    Enigma - museum for post tele og kommunikation, Øster Allé, 2100 København Ø

    FAQ

    • Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?

      Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?

      De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .

    • Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?

      Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .

    • Hvor finder jeg linket til et online event?

      På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .

    • Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?

      Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .

    Afholdt event

    VAI konference - Viden om ADHD og Inklusion