YogaPanelet: Fitness i yoga
YogaPanelet: Fitness i yoga
Sted
Dato
Beskrivelse
Den 16.november er det igen tid til to timers paneldebat om yoga! Denne gang er det med tre paneldeltagere, der alle dyrker en ret hård (hvis du spørger mig: superhård) yogaform.
Yoga har i stort omfang gjort sit indtog i fitnesscentrene, men betyder det også, at fitnesskulturen har vævet sig permanent ind i vores måde at undervise yoga?
Samvævningen er vist ikke til at løbe fra prismæssigt og i tilgængelighed, men hvordan indretter vi os ideelt? Hvad bør det koste at gå til yoga? Hvordan bør man lønne en yogaunderviser? Er yogaundervisning sammenligneligt med konditionstræning? Er yoga en sportsgren?
Er det en stor succes at yoga undervises på skoler, krisecentre, fodboldhold, lederkurser og mange andre steder, fordi flere mennesker får del i de gode effekter eller er det en ærgerlig tendens, at yoga er blevet allemandseje og nogle steder ret langt fra det originale? Med andre ord:
Hvad er yoga for dig og hvordan lyder din analyse af fitnesskulturens præg på yoga - og omvendt?
Det vil jeg spørge Yogapanelet om den 16.november kl 19:30 (du er velkommen fra kl 19:00').
Yogapanelet er altid unikt og denne gang får vi æren af at udspørge:
Jeppe Christensen, Indehaver af jeppeyoga (www.jeppeyoga.dk), der i sin ashtangayoga tillader blødhed og alexanderteknik inspirierede hands on-justeringer (lyt til episode 2 i yogapodcasten)
og
Pernille Benita Lekic, Cheftræner og medudvikler på Jo:ga, et nyt yogastudiekoncept i halen på CrossFit Copenhagen- Både studierne og undervisningen er indrettet til effektiv træning af krop og sind uden lyden af OM og spiritualitet (www.joga.dk)
og
Louise Fjendbo, indehaver af Yogaliving ( www.yogaliving.dk) på Frederiksberg. Hun underviser alignmentbaseret og vægter kroppens anatomi i sin undervisning også på yogalivings 200 timers yogalæreruddannelse.
Første time er altoverende panelets egne oplæg og interne kommentarer, derefter er der åbent for dine spørgsmål.
Du er mere end velkommen på denne unikke aften, uanset om du er spørgelysten eller hellere nyder de andres spørgsmål.
Billetprisen er inklusiv forholdsvist sunde snacks og juice/the. Efter paneldebatten er der mulighed for at hænge ud i en times tid, for at hilse på andre yoga-elskere.
Jeg håber, vi ses der.
Kærligst Maria Guldager fra Lyden af et bedre liv -podcasten aka yogapodcasten
Arrangør
Lokation
Nalini, Vermlandsgade 75, 2300 København
FAQ
-
Jeg har ikke modtaget min billet via e-mail. Hvad skal jeg gøre?
Det første du skal gøre, er at tjekke spam, uønsket post samt reklame mappen, da vi desværre nogle gange smide derhen. Det skyldes dine billetter er sendt som vedhæftet fil og det kan betrægtes som spam af nogle systemer. Alternativt kan du altid finde dine billetter ved at logge ind på din Billetto konto, som du kan tilgå via vores app eller browser. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg ønsker at annullere min billet og modtage en refusion. Hvad skal jeg gøre?
De fleste billetter kan desværre ikke altid refunderes. Men du er altid velkommen til at kontakte arrangøren direkte, for at se om de er villige til at acceptere din forespørgsel om en refundering. Du kan kontakte arrangøren ved at klikke på arrangør og dernæst kontakt eller besvare din ordrebekræftelse. For mere hjælp, læs her .
-
Jeg har skrevet mig på ventelisten, hvad sker der nu?
Hvis flere billetter bliver tilgængelige, vil du få besked (via e-mail) sammen med de andre som er tilmeldt ventelisten. Det er efter først-til-mølle-princippet. For mere information, læs her .
-
Hvor finder jeg linket til et online event?
På ordrebekræftelsessiden ved genenmført køb eller på ordrebekræftelsen sendt til dig på mail. Normalt vil arrangøren af eventet oplyse dig om dette i din ordrebekræftelses email, som du modtager fra os, eller efter ordren er booket sende dig en email med de informationer du skal bruge. Du kan også læse event beskrivelsen, da de kan have oplyst det der, hvordan du får adgang til eventet. For mere information, læs her .
-
Hvad er en billetforsikring, og hvorfor skulle jeg have brug for det?
Med billetforsikringen har du mulighed for at modtage en refusion, ved nogle uforudsete hændelser gennem ERV. For mere information, læs her .
YogaPanelet: Fitness i yoga
Fra DKK 125,00