JuleVinmesse på d'Angleterre 2017

Nov 18 2017 14:00 - 20:00

Hotel d’Angleterre, Kongens Nytorv 34, 1050 København


Nu er du sammen med venner og familie inviteret indenfor til et par eventyrlige timer på det stemningsfulde hotel d’Angleterre i København.

Danmarks dygtigste vinimportører deler ud af smagsprøver og insiderviden. Bliv klogere på vin så DU kan brillere med gode historier om vin til årets sidste fester. Eller kom blot og nyd stemningen på det smukke historiske hotel mens du lader dig forkæle med prøvesmagninger på de nyeste vintendenser og skønne delikatesser. Der vil ligeledes være salg af spændende vintilbehør, som måske kan blive en unik julegave til en vin ven.

Så uanset om du er vinkender eller novice, er der både tips & tricks, gode tilbud og masser af stemning at komme efter.

Tilkøb en god middag – og benyt lejligheden til at ses inden jul!

Vil I gøre lidt ekstra ud af dagen, eller har I noget at fejre så benyt vores tilbud, og nyd en god middag før eller efter vinsmagningen til særdeles favorabel pris. Bestil billetter og se mere nedenfor.

LUNCH*) på Restaurant Koefoed, Landgreven 3, kl. 12:00, hvor den Michelin Guidede restaurant kreerer 5 specielle julemadder. Derefter vinsmagning kl. 14-16:30 på d'Angleterre, i alt kr. 575,00.

DINNER*) på Restaurant l'Alsace, Ny Østergade 9, kl. 18:00, hvor Josephine & Franck tager imod og byder på Salade gourmandise skaldyr og husets terrine de foie gras, Tounodos rosinni oksemørbrad med gemüse og rødvinssouce efterfulgt a Tarte aux citron klassiske citron-tærte bagt med marengs og serveret med vanilleis til en pris af ialt kr. 700 inkl. forudgående vinsmagning på d'Angleterre kl. 14-16:30

SOUPER*) på Restaurant l'Alsace, Ny Østergade 9, kl. 21:00, hvor der bydes på en udsøgt souper bestående af Bisque d'homard hummer-cremesuppe med porreringe og hummerkød samt Tounodos rossini oksemørbrad med gemüyse og rødvinssauce til i alt kr. 650 inkl. forudgående vinsmagning på d'Angleterre kl. 17:30-20

*) Alle drikkevarer på restauranterne er for egen regning og afregnes direkte.

Foreløbig liste over udstillere:

1 Anatolien Vinimport http://anatolienvinimport.dk/

2 BUONO IVS www.buono.shop

3 California Wine ApS http://www.californiawine.dk/da

4 Capionium ApS http://capionium.com/

5 Castello di Roncade http://www.castellodironcade.dk/

6 Det Danske Vinkompagni I/S http://vinkompagni.dk/da/

7 Elitevin ApS www.elitevin.dk

8 Five Clover Wines ApS http://www.fivecloverwines.dk/

9 Goosmann Vin I/S https://goosmannvin.dk/

10 Green Seed Group Nordic http://greenseedgroup.com/nordic/

11 Hungaria Ungarsk Vinimport http://www.hungaria.dk/

12 La Mano Verde A/S http://www.lamanoverde.as

13 La Viña https://lavina.dk/

14 LE BON GOÛT ApS http://lebongout.dk/

15 Nybom Vine ApS https://www.nybomvine.dk/

16 The easy Company ApS www.theeasycompany.dk

17 Vesterstrøm Vine http://www.vesterstroemvine.dk/

18 Vinfællesskabet http://chroth.dk/?page_id=5

19 Vinkunsten ApS http://vinkunsten.dk/

20 Vinograd http://www.vinograd.dk

21 Wine & Style/HaBerg I/S http://wineandstyle.dk

22 Wine Traveller https://winetraveller.dk

23 Wineandbarrels A/S https://www.wineandbarrels.com/

24 Winefamly.com https://www.winefamly.com

25. Nur Wein www.nurwein.dk

26. Ché Fé www.chefe.dk

27. Pa Trio Vin www.patriovin.dk

28. Sofiesminde Vin www.sofiesmindevin.dk

29. Champagne Guru www.champagneguru.dk

30. Grønnere ApS / Kontiki www.kontikibar.dk






Vinsmagning kl. 14-16:30

Not Available


Vinsmagning kl. 17:30-20

Not Available


UDSOLGT Lunch kl. 12 + vinsmagning kl. 14-16:30

Not Available


Vinsmagning kl. 14-16:30 + Dinner kl. 18

Not Available


Vinsmagning kl. 17:30-20 + Souper kl. 21

Not Available