Gå til hovedinnhold
Event er avsluttet - Gikk du glipp av dette event? Sjekk ut disse andre events som skjer snart For tidligere eventsdetaljer, bare rull ned.

Laster ...

 
 

Andre arrangementer fra den arrangøren

Besøk hendelser på nytt

Laster ...

 
 

Laster ...

 
 

Arrangementer du ville elske

Laster ...

 
 

Nearby events

  • Er du en arrangør?

    Maksimer suksessen for ditt event med Billetto - billettplattformen som hjelper deg med å selge flere billetter, markedsføre, og spare tid.

  • Folkelig forelæsning: En flod skal være i bevægelse #2

    arrangementet ble avsluttet

    Folkelig forelæsning: En flod skal være i bevægelse #2

    Fra Gratis

    Sted

    Dato

    1. November 2018, 17:00 - 19:00
    Billetto Peace of Mind
    Stressfri booking: Billetto garanterer refusjon ved avlyste eventer. Les mer
    Betalingsmetoder akseptert:

    Beskrivelse

    Kom og oplev den anden i rækken af folkelige forelæsninger om angst og depression ved Anne Lise Marstrand-Jørgensen.

    Den kendte forfatter og menneskerettighedsaktivist Anne Lise Marstrand-Jørgensen blev i foråret udpeget til folkeprofessor ved Johan Borups Højskole. Hun følger efter Adam Holm, som i 2017 var den første på posten. Hun holder tre folkelige forelæsninger her i efteråret under overskriften En flod i bevægelse’.

    Temaerne for de tre forelæsninger er #1 ’børn’, #2 ’voksne’ og #3 ’eksistens’. Anne Lise vil dele noget af den indsigt hun har fået i arbejdet med sin kommende bog ’En flod skal være i bevægelse’ (udkommer på Gyldendal 5. oktober), en bog med erindringer og samtaler om angst og depression, bl.a. vil hun berøre hvordan vi hver især er nødt til at finde vores egen vej. At vi kan udveksle erfaringer og finde mod til at eksperimentere ved at vide, at verden er større og rummer langt flere muligheder end dem, vi møder på en given behandlers kontor. At vi hver især er langt mere og langt støre end vores diagnoser og lidelser og kampe.

    Som 12-årig fik Anne Lise Marstrand-Jørgensen diagnosen depression af en psykiater, der satte hende i medicinsk behandling. I en alder af 20 år mente samme psykiater, at hun skulle forberede sig på at tage medicin resten af livet. På det tidspunkt tog hun sagen i egen hånd: Trappede helt ud af medicinen og undersøgte i stedet mulighederne for alternativ behandling og terapi.

    Mange mennesker med depression og angst er konstant i tvivl om, hvorvidt de gør det rette. I arbejdet med bogen har Anne Lise haft samtaler med nogle af de forskere og eksperter, som arbejder med evidensforskning inden for angst og depression, for at blive klogere på, hvilke muligheder for behandling der er i dag, og for at få stillet sin nysgerrighed i forhold til, hvordan det psykiatriske og alternative behandlingsmuligheder ser ud i dag og for at blotlægge deres – til tider direkte modstridende – holdningsforskelle.

    Anne Lise Marstrand-Jørgensen har det godt i dag. En del af hemmeligheden er, at hun har lært sig selv at kende i alle de år, hvor hun har måttet leve med, at mørket findes som en lurende mulighed og en truende afgrund. Hver dag rummer sin egen disciplin, etableret for at holde sindet i vater. Hendes personlige opskrift lyder i al sin forsimplede enkelthed således: Meditation, åndelig disciplin, fysisk træning, kunst, at rette blikket mod verden i stedet for kun mod sig selv. Og dertil mange, mange år med forskellige former for terapi.

    Torsdag d. 25. oktober, kl. 17.00 #1 ’Børn’
    Torsdag d. 1. november kl. 17.00 #2 ’Voksne’
    Torsdag d. 15. november kl. 17.00 #3 ’Eksistens’

    Anne Lise Marstrand-Jørgensen kan også opleves på Johan Borups Højskole både ved HÖST Nordisk Litteraturfestival 2018 som finder sted 5.+6. oktober, og til Litteraturensamlerind hvor hun er vært.

    FOLKELIG FORELÆSNING

    Store sal, kl. 17.00

    ENTRÉ

    Gratis (billet kræves – frigives 1. oktober)

    Lokale

    Johan Borups Højskole, Frederiksholms Kanal 24, 1220 København

    Hjelp - FAQ

    • Jeg har ikke mottatt billetten min på e-post. Hva gjør jeg?

      Først bør du sjekke reklame og søppelpost på din e-post. Billettene dine ble sendt som et vedlegg og kan ha blitt sortert som reklame hos noen e-posttjenester. Du kan også finne billettene dine på Billetto-kontoen din, som du har tilgang til i nettleseren eller i Billettos app. Les mer her dersom du trenger hjelp.

    • Jeg vil kansellere billetten min og få refusjon. Hva gjør jeg?

      Det er eventarrangøren som kan godkjenne refusjoner, og du bør ta kontakt med eventarrangøren for å diskutere hvilke alternativer som er tilgjengelig for deg. Du kommer i kontakt med arrangøren ved å svare på e-posten med ordrebekreftelsen eller ved å bruke skjemaet "Kontakt arrangøren" på arrangørens profil. Les mer her dersom du trenger hjelp.

    • Jeg har registrert meg på en venteliste. Hva skjer nå?

      Hvis flere billetter bli tilgjengelig, får du beskjed (på e-post) sammen med andre som også har registrert seg på listen. Her følger vi prinsippet "førstemann til mølla". For mer informasjon, klikk her.

    • Hvor finner jeg lenkene til netteventer?

      Sjekk siden eller e-posten med ordrebekreftelsen din. Vanligvis har arrangøren av eventet inkludert informasjon i ordrebekreftelsen, som sendes på e-post, eller så sender de gjerne en oppfølging på e-post med lenke til netteventet. Det kan også være lurt å lese eventets beskrivelse på Billetto, hvor eventets arrangør beskriver hvordan du deltar på netteventet. For mer informasjon, klikk her.

    • Hva er avbestillingsbeskyttelse, og hvorfor trenger jeg det?

      Med avbestillingsbeskyttelse har du rett til å kreve refusjon dersom det skulle oppstå uforventede eller uunngåelige omstendinger som kan komme i veien for din deltakelse på et event. For mer informasjon, klikk her.

    arrangementet ble avsluttet

    Folkelig forelæsning: En flod skal være i bevægelse #2