“Rejsen fra Jorden til Månen” et foredrag om Demenssygdom v/Vibeke Drevsen Bach
“Rejsen fra Jorden til Månen” et foredrag om Demenssygdom v/Vibeke Drevsen Bach
Sted
Dato
Beskrivelse
En fantastisk oplevelse med Vibeke Drevsen Bach der bringer dig dybere forståelse af demenssygdomme og guider til at agere sammen med mennesker med demens.
Rejsen fra Jorden til Månen er en metafor og fortællings-rejse til at forstå demens, som den kan opleves inde fra og hvad det kræver af omverdenen.
Metaforen, der også knytter an til ideen om blomstring og arbejdet med det gennem blomstringsuniverset, er endnu et alternativ og mere kreativt forsøg fra Vibeke Drevsen Bach’s side, på at gøre den komplekse neurologiske, fysiologiske, sociale og åndelige proces tilgængelig og sanselig for alle, der går ved siden af personer med demens.
Metaforen giver en intuitiv forståelse for, hvilken forskel det gør for den enkeltes velbefindende, hvis omverdenen forstår demensrejsen og tør rejse med ind den andens virkelighed, og være der på den andens præmisser. Metaforen og fortællingerne kan stå alene, men har større potentiale og kan få større bevidsthedsgørende effekt, når det ses og arbejdes med i sammenhæng med Blomstringsuniverset.
Med metaforen og de forskellige teaterlignende foredrag og kurser, som knytter sig til metaforen, bliver det muligt for omverdenen at leve sig langt ind i det mærkværdige fænomen ”demens”. på hidtil set usete måder.
Foredraget “ Rejsen fra Jorden til Månen”, er afholdt for langt over 6.000 mennesker i Danmark over de seneste fire år. Ansatte som familier, uddannelsessteder som konferencer. Tilhørernes reaktioner og efterfølgende kommentarer er ikke til at tage fejl af, foredraget er originalt i sin form. Med dette foredrag som afsæt ændres perspektiver – både på demenssygdommene, den person som har sygdommen, systemernes ansvar og mulighed i det, men også i medarbejdernes og familiens rolle på rejsen i hverdagen. Fortællingen der knytter sig til metaforen viser hvorfor, at klassisk pleje og omsorg langt fra rækker. Metaforen åbner på den måde til radikalt nyt paradigme, der åbner omverdenens hjerter, inspirerer og inviterer kreativiteten indenfor i samværet.
Rejsen fra Jorden til Månen kan bidrage med at indfri den vision. Forstår vi andre, hvordan det kan opleves af leve med den sygdom og forstår vi hvad vi skal gøre eller ikke gøre, for at bidrage til den andens blomstring på sin rejse, kan vi skabe den verden til forskel, vi som nation sigter mod,
At anskue demens som en rejse fra Jorden til Månen, har siden udviklet sig til at give radikalt nye og mere vidtrækkende perspektiver og bud på måden vi andre med fordel kunne tænke, tale om, være omkring og skabe rammer for mennesker med demens. Metaforen bruges i dag som afsæt for og integreres kommuners/omsorgsvirksomheders måder at tænke om systemets opgave, indretning og mulige bidrag til at skabe højgrad af livskvalitet for rejsende efter mottoet: ”Vi skabe rejser man ikke vil hjem fra- når nu man ikke kan”.
Dette fremragende foredrag har en deltagerpris på kr. 100,- og overskudet går ubeskåret til Mænds Mødesteder i Esbjerg, tilmelding er nødvendig. Få en fantastisk og uforglemmelig oplevelse
Arrangør
Lokale
Hovedbiblioteket, Nørregade 16, 6700 Esbjerg
Hjelp - FAQ
-
Jeg har ikke mottatt billetten min på e-post. Hva gjør jeg?
Først bør du sjekke reklame og søppelpost på din e-post. Billettene dine ble sendt som et vedlegg og kan ha blitt sortert som reklame hos noen e-posttjenester. Du kan også finne billettene dine på Billetto-kontoen din, som du har tilgang til i nettleseren eller i Billettos app. Les mer her dersom du trenger hjelp.
-
Jeg vil kansellere billetten min og få refusjon. Hva gjør jeg?
Det er eventarrangøren som kan godkjenne refusjoner, og du bør ta kontakt med eventarrangøren for å diskutere hvilke alternativer som er tilgjengelig for deg. Du kommer i kontakt med arrangøren ved å svare på e-posten med ordrebekreftelsen eller ved å bruke skjemaet "Kontakt arrangøren" på arrangørens profil. Les mer her dersom du trenger hjelp.
-
Jeg har registrert meg på en venteliste. Hva skjer nå?
Hvis flere billetter bli tilgjengelig, får du beskjed (på e-post) sammen med andre som også har registrert seg på listen. Her følger vi prinsippet "førstemann til mølla". For mer informasjon, klikk her.
-
Hvor finner jeg lenkene til netteventer?
Sjekk siden eller e-posten med ordrebekreftelsen din. Vanligvis har arrangøren av eventet inkludert informasjon i ordrebekreftelsen, som sendes på e-post, eller så sender de gjerne en oppfølging på e-post med lenke til netteventet. Det kan også være lurt å lese eventets beskrivelse på Billetto, hvor eventets arrangør beskriver hvordan du deltar på netteventet. For mer informasjon, klikk her.
-
Hva er avbestillingsbeskyttelse, og hvorfor trenger jeg det?
Med avbestillingsbeskyttelse har du rett til å kreve refusjon dersom det skulle oppstå uforventede eller uunngåelige omstendinger som kan komme i veien for din deltakelse på et event. For mer informasjon, klikk her.
“Rejsen fra Jorden til Månen” et foredrag om Demenssygdom v/Vibeke Drevsen Bach
Fra 100,00 DKK